Na rynku pojawia się z dnia na dzień coraz więcej profesjonalnych firm oferujących klientom swoje usługi ogrodnicze. Jeśli chcemy założyć ogród lub należycie o niego dbać, warto skusić się na pomoc profesjonalistów, gdyż ich oferta jest wprost nie do odrzucenia.

Wszystko od początku

Przede wszystkim w ramach usług ogrodniczych firmy proponują założenie nam ogrodu od samych podstaw. Zajmą się na początku planem zagospodarowania zieleni na naszej działce tak, aby wszystko było odpowiednie do warunków tu panujących oraz dopasowane do ogólnego wystroju zewnętrznego domu. Projekty mogą dotyczyć zarówno dużych ogrodów, jak i mniejszych ogródków.

W ramach tego typu prac oferowana jest na pewno przebudowa ukształtowania terenu, przygotowanie gleby, montaż systemów nawadniania, sadzenie krzewów i drzew. Poza tym też należy zaliczyć do nich zakładanie trawników, budowę kaskad i wodnych oczek. Oferta obejmuje poza tym instalację oświetlenia, ale też takie nietypowe usługi ogrodnicze, jak choćby zakładanie zielonych dachów czy stabilizację skarp.

Projektując ogrody, usługodawcy starają się przede wszystkim sprostać potrzebom i wymaganiom zleceniodawców oraz zrealizować ich wizje i pomysły, a gdy ich brakuje, zaproponują własne rozwiązania. Dobiorą przede wszystkim odpowiednią roślinność do panujących lokalnych warunków i doradzą, jak ją hodować, na czym trzeba się naprawdę znać. Bogata oferta usług ogrodniczych zapewnia też m.in. wykonanie elementów małej architektury. W ramach projektu otrzymamy dwie koncepcje zagospodarowania terenu i projekt techniczny szaty roślinnej, a także wycenę wszystkich prac oraz opcjonalnie – wizualizację wybranych części ogrodu.

W trosce o nasze rośliny

Kolejna oferta dotyczy pielęgnacji i utrzymania już istniejącego ogrodu, które możemy zamówić w ramach usług ogrodniczych. Przy tym firmy dają nam pewność, że wszystko odbędzie się w sposób rzetelny i profesjonalnie. W obrębie zabiegów pielęgnacyjnych znajdą się takie czynności, jak choćby przycinanie i formowanie drzew, krzewów czy żywopłotów, wycinka drzew oraz utrzymanie i renowacja trawników. Ważny nacisk kładzie się też na nawożenie, odchwaszczanie roślin i zwalczanie patogenów roślinnych. Wszystko to okazuje się być niezbędne, jeśli chcemy, aby roślinność w naszym ogrodzie długo zachowała swoje walory i właściwie się rozwijała.

Usługi ogrodnicze nastawione są też ściśle na potrzeby roślin w obrębie poszczególnych pór roku. Tak więc przed zimą możemy spokojnie liczyć na zabezpieczenie roślinności ogrodowej przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Dla przykładu rośliny zimozielone zabezpieczone zostają cieniówką, a róże i delikatne rośliny liściaste – słomianą matą. Fachowcy pomogą nam również uporać się z opadłymi liśćmi czy zapobiec gniciu trawnika podczas zimy. Jeśli trzeba, zajmą się również odśnieżaniem dachów i posesji zimą.

Oferta dla inwestora

Oferta firm ogrodniczych skierowana jest nie tylko do prywatnych osób, ale również wykonuje się tu zlecenia dla pracowni architektury krajobrazu czy inwestorów. Dlatego decydując się na profesjonalne usługi ogrodnicze, możemy liczyć także na właściwą inwentaryzację, zwłaszcza jeśli dotyczy ona terenów zielonych przeznaczonych pod inwestycję.

W ramach tego typu działań specjaliści określą nazwy rodzajowe i gatunkowe wszelkich krzewów i drzew, przy czym także zajmą się wykonaniem ich pomiarów (wysokość, obwód pnia). Dokonana zostanie też ocena stanu zdrowotnego i sanitarnego roślinności, a opcjonalnie wyceni się te przeznaczone do usunięcia. W obrębie usług ogrodniczych uzyskamy do tego mapę z naniesionymi na niej wszystkimi zinwentaryzowanymi obiektami, a opcjonalnie można otrzymać jeszcze dodatkowo dokumentację fotograficzną.

Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji dokonuje się dopiero zestawienia drzew, które kolidują z inwestycją albo stwarzają zagrożenie. Firmy oferują również usuwanie takich trudności i nowe nasadzenia, włączając w to też zabieganie u władz administracyjnych o zgodę na takie działania.