Oświetlenie ogrodowe w ostatnich latach to niekwestionowany, najważniejszy element każdej aranżacji kwiatowej. Nic lepiej nie przedstawia końcowego efektu naszego wymarzonego ogrodu od odpowiednio dobranych lamp, które ukażą nasze starania także po zmroku. Przedstawiamy Państwu, które z miejsc w ogrodzie warto oświetlić oraz jakie lampy ogrodowe będą odpowiednie.

Oświetlenie ogrodu – dlaczego ważne?

Zacznijmy jednak od zadania podstawowego pytania – dlaczego ważne jest, aby również w Twoim ogrodzie nie zabrakło oświetlenia?

Oprócz kwestii wizualnych, wspomnianych wyżej, oświetlenie ogrodowe wpływa niesamowicie na podwyższenie bezpieczeństwa w ogródku. Wieczorne grille, prace w ogrodzie czy po prostu beztroski relaks przy odpowiednich lampach na pewno będą bezpieczniejsze.

Warto także wspomnieć o oszczędności, jakie zapewnią nam dobrze dobrane lampy do ogrodu. Nowoczesne technologie LED czy solarna, wykorzystane w oświetleniu ogrodowym, to korzyść dla każdego portfela. Szacuje się, że tego rodzaju lampy potrafią zużyć nawet o 90% (a w przypadku solarnych lamp 100%) zużycie energii elektrycznej.

Tak więc – dlaczego warto kupić lampy ogrodowe?

  • Efekt aranżacji także po zmroku,
  • Zwiększenie bezpieczeństwa na posesji,
  • Oszczędność dla portfela (gdy wybierzemy odpowiednie lampy).

Jakie miejsca w ogrodzie oświetlić?

Każda posesja, także ogród, musi być oświetlona przede wszystkim w kilku podstawowych miejscach. Należą do nich – wejście do domu, balkon lub taras, ścieżki do altany, altana, ciekawe kompozycje kwieciste. Pozostałe miejsca możemy postrzegać jak dodatki – mowa tutaj o oczkach wodnych, fontannach, rzeźbach.

Wejście do domu lub ogrodu

Wejścia to kluczowe punkty na Twojej posesji, w których muszą pojawić się lampy. Gdy mowa o ogrodzie, najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie lamp ogrodowych:

  • Tuż nad drzwiami prowadzącymi do wejścia,
  • Obok furtki ogrodowej,
  • Przy wyjeździe z ogrodu.

Do najpopularniejszych rodzajów lamp ogrodowych, które nadadzą się do każdego miejsca będą stojące lampy ogrodowe, tak zwane słupki oświetleniowe. W sklepach z oświetleniem zewnętrznym znajdą Państwo najróżniejsze modele tego rodzaju lampy. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą słupków oświetleniowych z czujnikami ruchu i zmierzchu, które są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Ścieżki ogrodowe – oświetlenie

W sezonie letnim, jeżeli posiadamy altanę, z pewnością niejednokrotnie przemierzamy ścieżki ogrodowe. Noszenie jedzenia na Grill, napojów, uzupełnianie braków w miskach od chipsów to tylko niektóre z czynności, które absorbują nasze obie ręce i delikatnie zmieniają kąt widzenia. Za dnia – nie ma większych przeszkód, wieczorem jednak może doprowadzić to do kontuzji (przewróceń i tym podobnych). Dlatego też pamiętajmy, aby każdy ogród posiadał odpowiednio dobrane lampy również wzdłuż ścieżek. Lampy cokołowe lub słupki oświetleniowe (np. z technologią LED) zdadzą tutaj egzamin celująco.

Altana, taras, balkon

Oświetlenie ogrodowe w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu, powinno zostać przez nas potraktowane wyjątkowo. Odpowiednio dobrane lampy wiszące, ścienne czy stojące umilą z całą pewnością nie jeden wieczór. Pamiętaj, że istotnym będzie dobranie oświetlenia o ciepłej barwie, niemęczącej oczu. Kluczowym jest także montaż oświetlenia ogrodowego. Powinno być zainstalowane tak, aby nie razić w oczy i padać na płaszczyzny poziome lub pionowe (blaty lub ściany).

Rate this post