Litops to tzw. żywe kamienie, niezwykle oryginalne rośliny pochodzące z Afryki. Możemy je hodować w naszych mieszkaniach czy biurach należy tylko zapewnić im odpowiednie warunki.

Różne gatunki litopsów

Żywe kamienie to rośliny, które występują w wielu odmianach, obecnie hodowcy znają koło 40-45 różnych odmian. Najpopularniejsze są:

  • Lithops aucampiae L. Bol.
  • Lithops bromfieldii L. Bol.
  • Lithops fulviceps (N.E. Br.) N.E. Br.
  • Lithops hallii H.W. de Boer

Znaczenie żywych kamieni

Żywe kamienie, czyli litopsy to nie tylko ciekawe rośliny ozdobne, ale też rośliny jadalne – nie radzimy jednak starać się zrobić z nich kolacji – żywe kamienie w kuchni powinny być przyrządzane przez specjalistę.

Najlepsze stanowisko dla żywych kamieni

Żywe kamienie, jak przystało na rośliny rodem z gorącej Afryki lubią słońce. Radzimy znaleźć dla litopsu miejsce pełne słońca. Roślina ta bowiem zdecydowanie lepiej rośnie gdy wystawimy ją na ostre promienie słoneczne.

Jak należy podlewać żywe kamienie?

Niech nie zgubi nas fakt, że rośliny te są „kamieniami”. One również potrzebują podlewania. Na wstępie należy zaznaczyć, że roślinę tą można podlewać tylko latem. W tym okresie podlewamy roślinę raz na dwa tygodnie, zaznaczamy, że to podlewanie powinno być wówczas obficie. Roślinę podlewany „pod korzeń”. Od początku listopada należy podlewać roślinę bardzo rzadko (może nawet raz na miesiąc).