Grill ogrodowy stał się niezbędnym elementem każdego ogródka. Weekendowe spotkania z rodziną i ze znajomymi nie byłyby tym samym bez grillowanego schabu czy kiełbaski. Prosty i niedrogi grill możemy zakupić praktycznie w każdym supermarkecie lub na stacji benzynowej, jednak nie jest to dla nikogo niczym dziwnym, że taki grill nie jest nawet w połowie tak efektowny jak grill murowany zajmujący na stałe miejsce w ogrodzie. Budową takiego grilla możemy zająć się sami, bądź możemy też zlecić to fachowcom.

Jak samodzielnie obudować grilla?

Niewątpliwą zaletą murowanego grilla jest to, że jest on konstrukcją stabilną i trwałą. Poza tym wygląda zdecydowanie bardziej estetyczniej niż małe, blaszane grille na jeden sezon. Gdy decydujemy się sami zbudować grilla, musimy zadbać o dobór odpowiednich materiałów, tych mrozoodpornych, (np. bloczki betonowe i silikatowe, cegły klinkierowe, kamienie naturalne). Zaprawą w naszej małej budowli będzie zaprawa wapienno-cementowa. Wystrzegajmy się materiałów nasiąkliwych, charakteryzujących sie wysoką porowatością (np. pustaków ceramicznych czy płyt gipsowych oraz betonu komórkowego). Materiały te są nietrwałe i szybko ulegają zniszczeniu. Konstrukcja naszego grilla powinna opierać się na stalowych drutach. Elementy takie jak ruszt możemy zakupić w supermarkecie.

Jak umiejscowić grill ogrodowy?

Zanim zabierzemy się do pracy zastanówmy się gdzie będzie najlepiej umiejscowić nasz grill. Dobrą decyzją będzie umieszczenie grilla w zacisznym miejscu jednak nieco oddalonym od sąsiadów oraz od ulicy (dym wydobywający się z grilla może okazać się dla innych bardzo uciążliwy).

Jak wyliczyć odpowiednie wymiary i parametry?

Wysokość paleniska w grillu powinna wynosić około 60–70 cm nad poziomem terenu, na którym umieszczony będzie grill ogrodowy, szerokość paleniska około 70 cm, a głębokość około 40cm. Dodatkowo możemy dobudować ścianki wokół grilla, na wysokość około 50 cm, które będą chronić go przed wiatrem.

Autor: Partycja Zabielska

Rate this post