Cisus należy do najładniejszych pnączy wśród roślin doniczkowych. Wszystkie gatunki nadające się do uprawy w mieszkaniu wywodzą się z klimatu tropikalnego. Do cisusów łatwych w uprawie zalicza się:

  • cisus australijski ma ładne, zielone pojedyncze liście na brzegach ząbkowane. Rośnie dość szybko, tworząc piękne ściany zieleni
  • cisus rąbolistny ma liście złożone trójlistkowe
  • cisus pasiasty jest najrzadziej spotykanym gatunkiem. Liście ma dłoniasto złożone, pięciolistkowe. Pędy niektórych gatunków osiągają długość 3 – 4 metry

Stanowisko uprawy

Roślinę możemy postawić w różnych miejscach mieszkania. Cisus najładniej prezentuje się rozwieszony na kratce przymocowany do ściany. Roślina ta nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Ostre światło powoduje powstawanie szklistych plam na liściach, brązowienie i opadanie liści.

Pielęgnacja i podlewanie

Roślina ta lubi umiarkowaną, równomierną wilgotność podłoża. Unikamy zalewania jak i przesuszenia bryły korzeniowej. Cisus lepiej podlać za mało niż za dużo. Do podlewania należy używać wody miękkiej.

Zraszanie

Roślina dobrze reaguje na zraszanie.

Podłoże

Najlepsze podłoże to ziemia próchnicza o dobrej strukturze lub uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej.

Przesadzanie

Młodą roślinę przesadzamy raz do roku, starszą rzadziej lub wcale, utrzymując ją w dobrej kondycji systematycznym dokarmianiem.

Nawożenie

Wiosną i latem raz na dwa tygodnie, a zimą raz na pięć tygodni podlewamy niskim stężeniem płynnego nawozu przeznaczonego do nawożenia roślin zielonych. Zimą w temperaturze poniżej 18°C nie nawozimy.

Rozmnażanie

Cisus rozmnażamy z półzdrewniałych sadzonek pędowych. Do jednej doniczki sadzimy od 5 do 7 sadzonek, aby uzyskać bardziej okazałą roślinę.

Choroby i szkodniki

Czasami gdy powietrze jest zbyt suche roślinę atakują przędziorki.