Prywatny basen w ogrodzie? Czemu nie! Wbrew pozorom nie jest to duża inwestycja, a możliwość korzystania z basenu podczas ciepłych dni wynagradza trudy związane z jego montażem. Jeżeli szukasz pomysłów na ciekawe aranżacje z basenem w roli głównej – dobrze trafiłeś! Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania i możliwości, uwzględniające także bezpieczeństwo dzieci.

Basen w ogrodzie kojarzy się zazwyczaj z dmuchanym basenem dla dzieci. Te większe, z niecką wkopaną w ziemi – z luksusem i dużymi wydatkami. Tymczasem nowoczesne rozwiązania umożliwiają budowę basenu w ogrodzie za stosunkowo niewielkie pieniądze. A niektóre niecki można montować bezpośrednio na ustabilizowanym podłożu, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac ziemnych.

Basen wolnostojący – najbezpieczniejsza opcja, jeśli mamy dzieci

Basen wolnostojący nie jest wkopany w ziemię – lub jest umieszczony w niej tylko do pewnej wysokości, aby zapewnić lepszą stabilność. Aby wejść do środka konieczne jest wejście po drabince. Ścianki basenu sięgają ponad poziom gruntu, dzięki czemu przypadkowe wpadnięcie nie jest możliwe. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie jeśli mamy dzieci lub zwierzęta korzystające samodzielnie z ogrodu. Drabinkę można bez problemu zdemontować, aby ciekawscy się na nią nie wspinali.

Bezpieczeństwo połączone z tradycyjnymi rozwiązaniami

Jeśli jednak zależy nam na basenie umieszczonym w ziemi, a jednocześnie na zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa – rozwiązaniem będzie taras z basenem lub tradycyjny basen z zadaszeniem. W przypadku tarasu z basenem krawędź basenu może być zintegrowana z deskami tarasowymi, tworząc harmonijną przestrzeń dla relaksu. W tym przypadku basen wpuszczony jest w ziemię, jednak dookoła znajduje się taras, zazwyczaj drewniany lub wykonany z płytek ceramicznych. Gładką powierzchnię łatwiej czyścić, jest również doskonałym miejscem do postawienia leżaków lub stworzenia altany chroniącej przed słońcem. Taras dookoła basenu może być zintegrowany z tarasem domu wychodzącym na ogród. Dzięki temu na podeszwach butów lub stopach nie będziemy przenosić piasku ani trawy, a bezpośrednio z domu do basenu będzie można przejść boso. Dla bezpieczeństwa taras basenowy może być ogrodzony i zamykany w czasie, kiedy z niego nie korzystamy. To rozwiązanie łączące w sobie tradycyjny basen wpuszczany w grunt, z bezpieczeństwem basenu wolnostojącego, do którego nie wpadną dzieci lub domowe zwierzęta.

Innym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo jest wykonanie zadaszenia basenowego. Teleskopowe segmenty można bez problemu zsuwać i rozsuwać, w zależności od potrzeb. Tego typu aranżacja wygląda nowocześnie, a jednocześnie ma wymiar praktyczny – basen jest chroniony, także przed wpadaniem liści i gałęzi. Dzięki płytom poliwęglanowym woda w basenie szybciej się nagrzewa i nie odprowadza ciepła – tym samym z basenu możemy korzystać nawet podczas niesprzyjającej pogody. Tego typu rozwiązania oferuje firma Florexpol, specjalizująca się w budowie basenów prywatnych i komercyjnych.

Basen ogrodowy w ziemi otoczony zielenią

Nic nie stoi na przeszkodzie, by basen wkomponować w otaczającą go w ogrodzie zieleń. Wkopany w ziemię basen może również być otoczony przez trawę. Wówczas leżaki lub altankę można postawić bezpośrednio na murawie. To również rozwiązanie ciekawe dla basenów wolnostojących, zwłaszcza ze ściankami pokrytymi drewnem, albo materiałem imitującym drewno lub kamienie. W ten sposób stworzymy wodny kącik imitujący naturalne zbiorniki wodne.

Rate this post