Zasadniczą rolą ogrodzenia działki jest wyraźne zaznaczenie jej granic i ochrona przed wizytą nieproszonych gości. Często pełni też jednak ono również funkcję dekoracyjną, izoluje przed hałasem i kurzem z ulicy czy ciekawskim wzrokiem przechodniów. Ogrodzenie stawia się zwykle raz na nawet kilkadziesiąt lat, warto więc dokładnie przemyśleć zawczasu rozmaite kwestie z tym związane, aby dokonać najlepszych możliwych wyborów.

Decydując się na taki, a nie inny rodzaj ogrodzenia tudzież materiał jego wykonania, należy zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Być może nie zamierzamy zawracać sobie głowy zbyt częstym przeprowadzaniem skomplikowanych prac konserwacyjnych – wówczas powinniśmy wybrać na tyle trwałe rozwiązanie, aby nie było takiej konieczności. Może też zależeć nam na całkowitym odgrodzeniu się od świata dzięki zastosowaniu pełnego muru. Pamiętajmy jednak, że w jego cieniu z kolei trudniej będzie nam hodować rośliny. Wszystko jest kwestią priorytetów.

W zgodzie z przepisami

– Zawsze dobrze rozpocząć planowanie budowy ogrodzenia od zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – radzi fachowiec z produkującej ogrodzenia i bramy firmy Stalex.

Zawarte są w nim bowiem często konkretne wytyczne w zakresie dopuszczalnej wysokości, budulca, kształtu i innych parametrów. Może się okazać, że nie wolno będzie nam ogrodzić posesji w sposób, jaki sobie wymarzyliśmy. Z drugiej strony ograniczenia poczynione przez taki plan zagospodarowania na wstępie bywają paradoksalnie pewnym ułatwieniem. Jako że do wyboru pozostaje stosunkowo mniej opcji, wybór ten często po prostu okazuje się znacznie łatwiejszy.

Wygląd ma znaczenie

Niezwykle ważnym aspektem są kwestie estetyczne. Idealne ogrodzenie posesji powinno harmonijnie współgrać zarówno z bryłą postawionego na niej domu oraz stylem, w jakim go zaprojektowano, jak i z otoczeniem. Płot często stanowi wizytówkę danego terenu i jego właściciela, jest integralnym elementem jednocześnie ogrodu i zabudowy architektonicznej. W najgorszym razie powinien pełnić rolę dyskretnego, neutralnego tła dla wspomnianych komponentów.

Mnogość rozwiązań

W roli tej sprawdzi się choćby tradycyjna siatka, rozpinana na słupkach albo występująca w formie nieco lepiej się prezentujących paneli. Jest to rozwiązanie niedrogie i szybkie w realizacji. Jeśli dodatkowo wybierzemy wariant powlekany tworzywem, nie będzie ono wymagać właściwie konserwacji. Upływ czasu niestraszny jest też nabierającemu nawet z wiekiem szlachetności kamieniowi. Można go dodatkowo zabezpieczyć np. specjalnym preparatem chroniącym przed erozją czy glonami, pojawiającymi się zwłaszcza w zacienionych miejscach. Mury, wykonane nie tylko z kamienia, ale też choćby cegieł lub betonowych bądź silikatowych bloczków, mogą wyglądać dość ciężko, zwykle więc łączy się te materiały z innymi, takimi jak drewno czy metal, w postaci wspomnianych siatek, kutej stali czy nieco tańszych żeliwnych odlewów.

Ciekawym wariantem są tzw. gabiony, czyli coraz popularniejsze „kosze” bądź „klatki” ze stalowego drutu, w których zamknięte są kamienie, gruz, tłuczeń albo nawet drewno lub szkło. Z uwagi na raczej surowy wygląd najlepiej komponują się z budynkami i ogrodami w nowoczesnym stylu. Podobnie jak z kamienia, betonu czy cegieł, również z gabionów można wykonać tylko cokoły i słupy ogrodzenia, które uzupełnia się przęsłami z metalu lub drewna. Możliwości jest wiele, rozwiązaniem idealnym będzie zaś dla nas to, które po prostu najlepiej odpowie na nasze wymogi, potrzeby i oczekiwania.