Własny basen to marzenie, które z roku na rok realizuje coraz więcej osób. Dawno już bowiem minęły czasy, gdy na ten luksus stać było tylko najbogatszych. Teraz to przede wszystkim narzędzie rozrywki i rekreacji, a także rewelacyjny sposób na ochłodę w upalne dni. Aby jednak basen przydomowy należycie realizował swoje funkcje, powinien spełniać co najmniej kilka warunków. Jakich?

Niektóre cechy dobrego basenu można określić jako obiektywne, inne z kolei zależą przede wszystkim od preferencji inwestora i jego możliwości finansowych. Mniej kosztownym wariantem będzie oczywiście postawienie w ogrodzie – czy nawet na tarasie – basenu pompowanego czy rozpinanego na stelażu, który na zimę po prostu można schować. O ile jednak będziemy w stanie się w nim pomoczyć, o tyle o pływaniu raczej możemy zapomnieć. Jeśli nam to odpowiada – nie ma problemu.

Jeśli jednak chcielibyśmy dzięki basenowi zadbać o sylwetkę i zdrowie, podkreślić prestiż naszej rezydencji czy wyprawiać super imprezy z dziewczynami w bikini – jedyną sensowną opcją pozostaje zbudowanie basenu z prawdziwego zdarzenia. Warto powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, takiej jak AstralPool, która zadba o każdy detal: od zaplanowania najlepszego miejsca, w którym basen ów ma się znaleźć, po sposób wykończenia niecki i najbliższego jej otoczenia.

Lokalizacja

Usytuowanie basenu to jeden z „obiektywnych” czynników determinujących jego jakość. Obiektywnie lepiej będzie bowiem wybudować go w miejscu nasłonecznionym i wykorzystać promienie słoneczne jako naturalny podgrzewacz wody – a także z dala od drzew i krzewów. Ograniczy to ryzyko wpadania do niej liści, gałązek i innych tego typu zanieczyszczeń.

Przybasenie

Poważnym problemem w tej materii jest też najczęściej piasek, który łatwo przenieść na stopach do wody. Ważnym aspektem jest więc też otoczenie basenu. Najlepiej by jego powierzchnia była wystarczająco porowata, by cechować się antypoślizgowością, a więc pokryta np. kamieniem lub płytkami albo odpowiednio zabezpieczonym drewnem (które ma także tę zaletę, że się zbyt nie nagrzewa). Jeśli zaś koniecznie chcemy urządzić sobie w ogrodzie piaszczystą plażę, zadbajmy o wyposażenie basenu w brodzik do płukania stóp.

Akcesoria

Elementy dodatkowe zresztą również mogą uczynić basen lepszym. Zaliczają się do nich chociażby drabinka ułatwiająca wychodzenie z wody czy trampolina – o ile oczywiście niecka jest na tyle głęboka, by można było bezpiecznie skakać do wody. Rozwijana nad jej powierzchnią specjalna folia natomiast zabezpieczy basen przed nanoszeniem zanieczyszczeń przez wiatr, a także przed ucieczką ciepła np. w nocy. Jeśli zaś planujemy korzystać z basenu również w pochmurne dni, warto zaopatrzyć się w urządzenia podgrzewające wodę. Pozycją zdecydowanie obowiązkową jest natomiast instalacja systemu pomp i filtrów, dzięki którym zanurzenie będzie zarówno niegroźne dla zdrowia, jak i po prostu przyjemniejsze.