Buwardia mimo atrakcyjnych i przyjemnie pachnących kwiatów ciągle jest niedocenianą i mało popularną rośliną doniczkową. Do niedawna oferowana była na rynku ogrodniczym wyłącznie w postaci kwiatów ciętych. Teraz można ją kupić także jako roślinę doniczkową. W uprawie spotyka się liczne odmiany hodowlane o kwiatach pojedynczych lub pełnych, w kolorze białym, różowym, koralowym, czerwonym, a także dwubarwne. Buwardia może być uprawiana w mieszkaniu przez kilka lat i kwitnie od połowy lata do zimy.

Stanowisko uprawy

Roślinę w mieszkaniu stawiamy w miejscu przewiewnym. Dobrze rośnie na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Latem możemy ją wynieść na zewnątrz. Najlepsze miejsce dla buwardii to miejsce jasne. Latem roślinę trzeba chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, które prowadzi do blednięcia i zasychania liści.

Podlewanie

Od wiosny do późnej jesieni podlewamy obficie. Używamy wody miękkiej.

Zraszanie

Lepiej rozwija się w wysokiej wilgotności powietrza, dlatego należy ją regularnie zraszać.

Nawożenie

W okresie wzrostu i kwitnienia raz na dwa, trzy tygodnie podlewamy mieszanką nawozów do roślin kwitnących.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej z dodatkiem gliny.

Przesadzanie

Roślinę przesadzamy regularnie co roku wiosną, gdy buwardia się rozrośnie.

Rozmnażanie

Roślinę rozmnażamy z sadzonek pędowych.

Choroby i szkodniki

Roślina odporna choroby i szkodniki występują rzadko. Czasami liście rośliny atakują przędziorki.

Uwagi

Kilka kwitnących pędów z rośliny możemy wyciąć na bukiet. Przekwitłe kwiatostany usuwamy. Wiosną przed rozpoczęciem wzrostu, skracamy pędy, aby roślina się rozkrzewiła. W kwietniu lub maju, gdy wyrosną nowe pędy i ukażą się pąki kwiatowe, roślinę przywiązujemy do podpór.