Skalniak tj. część ogrodu z kompozycją roślin oraz drobnych skałek uformowana na drobnym wzniesieniu może okazać się idealną ozdobą naszego podwórka. Wzbogaci walory estetyczne naszego otoczenia oraz pomoże nam zagospodarować miejsce przed domem czy nawet blokiem.

Zanim zaczniemy budować skalniak

Zanim rozpoczniemy budowę skalniaka rozejrzyjmy się po swoim podwórzu gdzie będzie najlepsze miejsce na rozpoczęcie skalnego ogrodu. Radzimy aby korzystać z naturalnych wzniesień gruntu, ponieważ takie miejsca łatwiej będzie przebudować na wymarzony skalniak, jeśli jednak nasz ogród nie posiada żadnych pagórków wówczas sami możemy usypać nie wielkie wzniesienie.

Materiały potrzebne do budowy skalniaka

Pamiętajmy, że skalnika powinien wyglądać bardzo naturalnie, aby jednak z upragnionej ozdoby nie stał się elementem szpetnym pamiętajmy o kilku zasadach:

  • kamienie dobierajmy kolorystycznie, aby komponowały się z otoczeniem tj. elewacją domu, ogrodzeniem, innymi częściami ogrodu,
  • decydujmy się na rośliny o konkretnych wymaganiach hodowlanych tzn. nie sadźmy przy sobie roślin lubiących cień i tych lubiących duże nasłonecznienie.
  • pamiętajmy, że rośliny górzyste nie będą rosnąc z stojącej wodzie, dlatego nasz skalniak musi duże przepuszczać wodę.

Jeśli nasz skalniak ma powstać w mocno nasłonecznionym miejscu wówczas zdecydujmy się na hodowlę np. różnych odmian kaktusów, jeśli zaś skalniak powstanie w miejscu ciemnym paprocie będą idealnym rozwiązaniem.

Gdzie możemy szukać odpowiednich kamieni?

Bardzo dobrze z naszym skalniakiem będą komponować się naturalne kamienie znalezione w okolicach gór, na polanach lub w pobliżu ogrodu. Jeśli jednak wolimy możemy w sklepach ogrodniczych zakupić gotowe zestawy ozdób do naszego ogrodu.

Na koniec pragniemy nadmienić, że rośliny występujące na pagórkach mają nieco inne wymagania odnośnie gleby niż pozostaje rośliny  np. kwitnące kwiaty. Gleba musi być wzbogacona o żwirek, grys i tłucznie aby nasza flora mogła tam zdrowo rosnąć.

Rate this post