Azalia, inaczej różanecznik – obie nazwy odnoszą się do tej samej niezwykle efektownej rośliny. Zimą i wiosną w kwiaciarniach zachwycają tak gęsto okryte kwiatami, że wyglądają jakby całkiem nie miały liści. Jest to roślina, która kwitnie długo i obficie. Odmiany azali różnią się przede wszystkim kolorem i wielkością kwiatów. W sprzedaży możemy spotkać azalie różnej wielkości. Niższe mają pokrój krzaczasty, wyższe są prowadzone jako rośliny pienne do 150 cm wysokości.

Stanowisko uprawy

Kwitnące rośliny możemy postawić w dowolnym miejscu. Tolerują temperaturę od 5 do 30°C . Aby dłużej kwitła, wskazane jest trzymanie jej w chłodzie. Azalia wymaga dużo rozproszonego światła. Trzeba ją chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

Podlewanie

W okresie kwitnienia azalię podlewamy obficie, nawet dwa razy dziennie. Dla rośliny najkorzystniejsze jest podlewanie do podstawki, na której stoi doniczka.

Zraszanie

W okresie wzrostu, szczególnie latem, lubi zraszanie. Azalii jednak nie zraszamy podczas kwitnienia.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to specjalna mieszanka do różaneczników, czyli o bardzo kwaśnym odczynie.

Przesadzanie

Roślinę tę przesadzamy wiosną po kwitnieniu, jeśli roślinę zostawiamy.

Nawożenie

W fazie wzrostu, raz na dwa tygodnie, zasilamy nawozami do różaneczników lub innymi mieszankami bez wapnia. W fazie kwitnienia rośliny nawozić nie trzeba.

Rozmnażanie

Roślinę rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych.

Choroby i szkodniki

Roślina odporna choroby i szkodniki występują rzadko. Czasami, gdy powietrze jest zbyt suche, roślinę atakują przędziorki.

Uwagi

Kupujemy tylko roślinę z wybarwionymi pąkami kwiatowymi, ale jeszcze przed ich rozwinięciem.