Alokazja to jedna z najbardziej arystokratycznych roślin ozdobnych liści. Niestety te rośliny, które niezwykle pięknie wyglądają, mają bardzo wysokie wymagania. Roślina ta musi rosnąć w ciepłym pomieszczeniu o bardzo wysokiej wilgotności powietrza. W innych warunkach szybko marnieje. W amatorskich warunkach uprawy bardzo rzadko pojawiają się kwiaty, chyba że alokazję posadzimy w tropikalnym oknie kwiatowym. W uprawie znajduje się kilka gatunków, z których najpopularniejszy to alocasia sanderiona. Z podziemnego, bulwiasto zgrubiałego kłącza wyrastają pojedyncze duże liście.

Stanowisko uprawy

Roślina ta dobrze czuje się w kuchni lub w widnej łazience. Najlepiej jednak rośnie w tropikalnym oknie kwiatowym albo ogrzewanym ogrodzie zimowym. Alokazja to roślina ciepłolubna. Temperatura pokojowa nie powinna być niższa niż 22°C.

Pielęgnacja i podlewanie

Roślinę tą podlewamy często, ale umiarkowanie, zawsze po lekkim przeschnięciu podłoża. Zimą, szczególnie w niższej temperaturze dawki wody ograniczamy.

Zraszanie

Alokazja lubi bardzo wilgotne powietrze, dlatego należy ją często zraszać miękką wodą.

Podłoże

Najlepsze podłoże dla tej rośliny to uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej.

Przesadzanie

Roślinę przesadzamy regularnie co roku wiosną. Dla alokazji wybieramy bardzo szeroką doniczkę, gdyż kłącze rozrasta się bardzo na boki. Na dnie doniczki konieczny jest drenaż.

Nawożenie

Od wiosny do jesieni, raz na dwa tygodnie podlewamy roślinę płynnym nawozem mineralnym. Rozcieńczony nawóz stosujemy na wilgotne podłoże.

Rozmnażanie

Roślinę tą rozmnażamy przez podział kłącza i sadzonek pędowych.

Choroby i szkodniki

Roślina odporna choroby i szkodniki występują rzadko. Czasami gdy powietrze jest zbyt suche roślinę atakują przędziorki.

Uwagi

Rośliny stare, gubiące liście odmładzamy przez podział kłącza. Stare, zasychające liście obcinamy. Liści u tej rośliny nie nabłyszczamy sztucznie. Przy uprawie tej rośliny należy uważać ponieważ zawiera trujący sok.