W Polsce każdy budynek użytkowany przez cały rok musi być wyposażony w instalację, która pozwala na zapewnienie odpowiedniej temperatury podczas chłodnych dni. Istnieje kilka metod ogrzewania obiektów, od tradycyjnych pieców na węgiel czy drewno, aż po gaz oraz prąd. Jakie są zalety ogrzewania elektrycznego? Kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Wygoda użytkowania

Ogromną zaletą ogrzewania elektrycznego jest fakt, że nie wymaga ono kupowania węgla czy drewna na opał oraz regularnego podkładania do pieca. Wystarczy jedynie nabyć grzejniki, i włączać je w zależności od swoich potrzeb. Jest to ogromne ułatwienie dla osób starszych, niepełnosprawnych lub takich, które z wielu innych powodów nie chcą bądź nie mogą korzystać z pozostałych typów ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne nie wymaga również wydzielania osobnej przestrzeni mieszczącej piec i materiał opałowy. Z tego powodu sprawdza się ono doskonale w budynkach, w których nie ma miejsca na korzystanie z kotłów na węgiel czy inne surowce.

– Ogrzewanie elektryczne można w łatwy sposób połączyć z popularną podłogówką. Takie rozwiązanie nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu, pozwalając na ukrycie całej instalacji pod podłogą. Jest to niezwykle wygodna opcja dla osób, które chcą dogrzać swój budynek, jednocześnie zapewniając sobie komfort użytkowania systemu – mówi specjalista z firmy OZE Technik sprzedającej i montującej rozwiązania z zakresu energetyki.

Na rynku znaleźć można różne warianty grzejników, często z dodatkowymi funkcjami, takimi jak wentylator powodujący obieg ciepłego powietrza czy możliwość ładowania w godzinach nocnych, kiedy energia elektryczna jest tańsza.

Niskie koszty inwestycji

Korzystanie z ogrzewania elektrycznego nie wymaga inwestowania w stworzenie całej instalacji, co ma miejsce, na przykład, w przypadku gazu. Wystarczy jedynie zakupić odpowiednie grzejniki, często pozwalające na wygodne przenoszenie pomiędzy pokojami. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga również tworzenia układów odprowadzania spalin.

Koszty eksploatacji instalacji tego typu są rozłożone na cały rok, dlatego nie wymagają jednorazowego przeznaczania większej sumy na zapas surowca, jak ma to miejsce w przypadku pieców na węgiel.

W Polsce istnieje również możliwość skorzystania ze specjalnej taryfy antysmogowej, która zmniejsza koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego. Jest to dobry sposób na zapewnienie sobie wygody, nie płacąc ogromnych sum za zwiększanie temperatury w budynku.

Ogrzewanie elektryczne ma jeszcze jedną zaletę istotną dla osób, którym zależy na ekologicznym podejściu do życia. Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, takich jak np. promienie słoneczne, pozwala na korzystanie z prądu bez generowania jakichkolwiek zanieczyszczeń do atmosfery.

Rate this post