Zagrożenie ransomware dotyczy zarówno komputerów firmowych, jak i tych domowych. Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które po zablokowaniu dostępu do komputera, wymusza okup.

Czym jest ransomware?

Ransomware to jedno z największych zagrożeń jakie czyha na nasze komputery i wszystkie zgromadzone na nich dane. To złośliwe oprogramowanie potrafi całkowicie zablokować dostęp do komputera, a następnie żąda od właściciela okupu w zamian za odblokowanie sprzętu. W ten sposób tracimy dostęp do wszystkich danych zgromadzonych na dysku. Brak okupu może spowodować wyciek danych z zablokowanego komputera. Pod koniec lat osiemdziesiątych pojawiły się pierwsze tego typu oprogramowania. Wtedy jednak żądanie okupu wysyłano po prostu pocztą tradycyjną. Dzisiaj cyberprzestępcy najczęściej żądają przelewu, albo okupu w formie kryptowalut. Ofiarą ransomware padają zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Jest to jedna z bardziej niebezpiecznych form cyberprzestępstw z jakimi mamy do czynienia we współczesnym świecie, który swoje istnienie wręcz opiera na technologii.

Jak się chronić?

Skuteczna ochrona przed ransomware to oczywiście odpowiednie oprogramowanie. Poleca się je każdemu, kto na swoim komputerze przechowuje istotne informacje – niezależnie od tego, czy jest to domowy komputer, czy firmowy laptop. Najlepsza ochrona to oprogramowanie wiodącego producenta G Data, który oferuje kompleksowe rozwiązania. Jeżeli zależy Ci na pełnej ochronie, wybierz G Data Total Security. Program chroni przed ransomware i cyberprzestępcami, to również zabezpieczenie antywirusowe. Ponadto tworzy automatyczną kopię zapasową danych, co świetnie przydaje się zwłaszcza w przedsiębiorstwie. Firewall chroni przed hakerami. Chcąc chronić swój komputer przed ransomware masz również do wyboru G Data Internet Security oraz G Data Antivirus. Oprogramowanie skutecznie ochroni Ciebie i Twój komputer przed cyberprzestępcami, którzy każdego dnia czyhają na użytkowników sieci. Pamiętaj, aby instalować oprogramowanie zabezpieczające na każdym komputerze. Utrata ważnych danych firmowych może być fatalna w skutkach dla działalności przedsiębiorstwa. Z kolei atak ransomware na prywatny komputer, to groźba konieczności zapłaty okupu, który może być olbrzymią sumą pieniędzy. Jeżeli na swoim prywatnym komputerze przechowujesz cenne dla Ciebie pliki, również koniecznie zainstaluj oprogramowanie G Data zapewniające pełne bezpieczeństwo każdego dnia.

Rate this post