Decyzja dotycząca systemu grzewczego nie należy do prostych. W końcu to również od dostarczanego ciepła zależy samopoczucie i komfort domowników. Co więcej, ta inwestycja na lata, częściowo decyduje o wysokości rachunków, które właściciel domu będzie musiał płacić. Istnieje kilka możliwości, które można wykorzystać do ocieplenia budynku. Zobacz, czym się charakteryzują i jakie mają zalety.

Ogrzewanie gazowe

Jednym z częściej wybieranych systemów grzewczych w domach jednorodzinnych jest ogrzewanie gazowe. Aby z niego korzystać, należy podłączyć dom do sieci gazowej na zewnątrz lub używać gazu płynnego. W tym drugim przypadku zbiornik z gazem musi znajdować się na posesji. Ekspert z firmy B.V. Serwis ze Szczecina tłumaczy:

„Dom musi być połączony ze źródłem gazu za pomocą przyłączy oraz instalacji gazowej wewnętrznej. Gaz doprowadzany jest do źródła ciepła, a następnie rozprowadzane po całym domu. Dużym plusem tego systemu jest wygoda, ponieważ instalacja jest bezobsługowa, a jedyne czego wymaga to regularnych kontroli z serwisu. Ogrzewanie gazowe jest ekologiczne oraz ekonomiczne i wpływa na zmniejszenie rachunków. Tym sposobem można ogrzewać również ciepłą wodę użytkową”.

Ogrzewanie olejowe

Często porównywana z ogrzewaniem gazowym jest instalacja olejowa. Wykorzystuje się do niej niskotemperaturowe lub kondensacyjne kotły. Olej, który jest używany do tego rodzaju ogrzewania, podobne, jak gaz, musi być przechowywany w specjalnych zbiornikach. Jest to olej lekki, niewybuchowy, a podczas jego spalania wytwarza się tlenek węgla, azot i  siarka. Dlatego najlepszym wyborem jest komin ze stali kwasoodpornej. Kotły olejowe dopasowują temperaturę do aktualnego zapotrzebowania i dzieje się to automatycznie. Takie rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska, bezobsługowe i bezpieczne. Jak w przypadku każdej instalacji, warto pamiętać o systematycznych przeglądach, wykonywanych przez profesjonalny serwis.

Kolektory słoneczne

Ciepło można pozyskać także z natury. Do tego wykorzystuje się kolektory, które zamieniają promieniowanie słoneczne na ciepło. Gdy światło pada na kolektor, ten nagrzewa się, a następnie przekazuje ciepło do ciekłego czynnika. Najczęściej jest to glikol lub woda. Następnie czynnik przenosi energię cieplną do zbiornika z wodą. Kolektory słoneczne wspomagają działanie centralnego ogrzewania, mogą podgrzewać wodę użytkową lub basenową, ale również chłodzić budynki. Jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie, które wystarcza na ponad 25 lat. Kolektory słoneczne szczególnie sprawdzą się w miejscach, które nie mogą korzystać z ogrzewania gazowego, ponieważ znajdują się poza siecią gazową lub tam, gdzie często występują przerwy w dostarczaniu prądu. Pozyskiwanie ciepła z odnawialnych źródeł energii jest dobrą inwestycją dla środowiska i dla gospodarstwa domowego.

Rate this post