Dobry sąsiad to w dzisiejszych czasach trochę za mało, żeby uchronić swój dom przed włamywaczami, dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż systemu alarmowego, który będzie sprawował opiekę nad naszą posiadłością. Producenci tych instalacji proponują wiele różnorodnych rozwiązań – na które z nich warto zwrócić uwagę?

Rodzaje zabezpieczeń

Ogólnie istnieje bardzo wiele rozwiązań zaliczających się do systemów alarmowych. – Najlepiej rozpoznawalne są kamery oraz pozostałe sprzęty wchodzące w skład instalacji telewizji przemysłowej, potocznie nazywanej monitoringiem – mówi przedstawiciel firmy Electronic BoxNiemniej jednak na użytek prywatny najczęściej stosuje się dwa kompletnie odmienne rozwiązania, a mianowicie czujniki oraz kontaktrony.

  • Czujniki – są to małe urządzenia, najczęściej montowane w rogach pomieszczeń pod sufitem. Ich zadaniem jest przede wszystkim wykrywanie ruchu w danym pomieszczeniu poprzez wykorzystanie detekcji promieniowania podczerwonego bądź mechanizmu mikrofal. Dostępne są również czujniki wyposażone w sensory dźwięku, które mogą uaktywnić się np. pod wpływem odgłosu tłuczonej szyby okiennej.
  • Kontaktrony – czyli czujniki magnetyczne, które montuje się na drzwiach, oknach oraz bramach garażowych. Stanowią one kluczowy element tak zwanej ochrony obwodowej. Gdy zabezpieczone przy ich pomocy drzwi albo okno zostanie otwarte przez włamywacza, obwód między czujnikami zostanie przerwany, co uruchomi alarm.

W dzisiejszych czasach oba rodzaje zabezpieczeń dostępne są w wersjach przewodowej oraz bezprzewodowej.

Co wybrać?

Wybór systemu alarmowego uzależniony powinien być od kilku czynników, między innymi naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Przykładowo – systemy działające w oparciu o technologię bezprzewodową są tańsze od przewodowych, między innymi przez fakt, że ich montaż jest dużo prostszy i nie wiąże się z koniecznością przeciągania przewodów. Z drugiej strony systemy bezprzewodowe odznaczają się większą niezawodnością i wygodą obsługi, nie wymagając np. regularnej wymiany baterii w poszczególnych elementach systemu. Zdecydowanie powinniśmy również wciąż brać pod uwagę czynniki takie jak obecność zwierząt w domu. Niektóre dostępne na rynku czujniki ruchu można skonfigurować w ten sposób, aby ruch czworonoga nie powodował aktywacji alarmu, niemniej jednak w wielu przypadkach wiąże się to z pogorszeniem skuteczności urządzenia – pod tym względem kontaktory są rozwiązaniem dużo wygodniejszym, ponieważ reagują one wyłącznie na otwarcie okien lub drzwi.