Kolumny aktywne to rodzaj sprzętu nagłaśniającego, mogącego pełnić wiele różnych zadań w zależności od potrzeb. Świetnie sprawdzą się w warunkach domowych, chociażby jako nagłośnienie kina domowego, telewizora czy komputera. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o tym rodzaju sprzętu nagłaśniającego.

Kolumny aktywne – działanie

Kolumny nagłaśniające możemy podzielić na kolumny aktywne oraz pasywne. Podstawową różnicą w ich działaniu jest system przenoszenia dźwięku. Kolumny aktywne posiadają swoje wzmacniacze, które zostały dostosowane do konkretnych typów głośników. Własny, niezależny napęd sprawia, że taki rodzaj kolumn nie potrzebuje amplifikacji zewnętrznej. Z kolei kolumny pasywne wymagają zastosowania dowolnego wzmacniacza. W kolumnach aktywnych przenoszenie dźwięków opiera się na aktywnej zwrotnicy – sygnał dźwiękowy od razu jest do niej wysyłany. Następnie pasma dźwięków się dzielą, a sam dźwięk wzmacniany i wysyłany jest do głośnika. Kolumny aktywne to sprzęt przeznaczony przede wszystkim do warunków domowych, głównie do słuchania muzyki. Popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z kilku kolumn aktywnych, co ułatwia nowoczesne stresowanie bezprzewodowe. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności podłączania dodatkowych sprzętów – wzmacniacza czy soundbara. Kolumny aktywne to również dobre rozwiązanie do komputera, ponieważ nie zajmują dużo miejsca, a posiadają dobry wzmacniacz, dzięki któremu zyskujemy wysoką jakość dźwięku. Jest to rozwiązanie idealne dla fanów oglądania filmów, seriali i słuchania muzyki z komputera.

Zalety kolumn aktywnych

Kolumny aktywne posiadają odrobinę bardziej skomplikowaną konstrukcję, ale dzięki temu możemy korzystać z różnorodnych źródeł dźwięku. Nowoczesny sprzęt odbiera zarówno sygnały analogowe, jak i cyfrowe. Kolumny aktywne możemy więc podłączyć do różnych źródeł: CD, Blue-Ray, nagrywarek, kart pamięci, USB, czy Bluetooth. Dużą zaletą kolumn aktywnych jest ich mobilność i estetyka – decydując się na takie kolumny nie mamy kabli głośnikowych, które łączą się ze wzmacniaczem. Dostrojenie wzmacniacza do głośnika gwarantuje wysoką jakość dźwięku. W wielu modelach nowoczesnych kolumn aktywnych, jakie możemy wygodnie kupić w wielu sklepach internetowych, takich jak np. Lighting Center mamy możliwość sterowania za pomocą pilota. Należy pamiętać, że w przypadku tego rodzaju kolumn posiadamy wbudowany wzmacniacz, co oznacza brak możliwości jego wymiany. Jednak w momencie, gdy zyskujemy wygodne, estetyczne rozwiązanie i wysoką jakość dźwięku, cecha ta nie wydaje się być zbyt istotna.

Rate this post