BMS, czyli system zarządzania budynkiem (building management system) to system zarządzania automatycznym sterowaniem w budynku. Wraz z wzrostem zapotrzebowania na inteligentne budynki systemy BMS stały się nieodzownym elementem takich konstrukcji.

System zarządzania budynkiem pozwala zintegrować całą automatykę budynku, ułatwiając zarządzanie nią w oszczędny oraz efektywny sposób.

Zasady działania systemu BMS

Prawidłowo działający system BMS nie tylko monitoruje parametry pracy poszczególnych urządzeń, ale też informuje o bieżących problemach oraz awariach. Taki system zarządzania można podzielić na dwie zasadnicze grupy: podsystem zasilania i sterowania energią elektryczną oraz podsystem sterowania komfortem.

Do tej pierwszej grupy zaliczamy zabezpieczenia oraz rozdzielnie elektryczne, wszelkie instalacje pomiarowe, oświetleniowe czy układy zasilania awaryjnego, a także takie urządzenia, jak na przykład windy.

Drugą grupę stanowią urządzenia przeznaczone do sterowania klimatyzacją, wentylacją oraz ogrzewaniem. Do tej samej grupy zaliczają się też systemy sterowania nagłośnieniem, oświetleniem czy systemami parkingowymi.

Najczęściej rozwiązania oparte na systemach BMS stosuje się w obiektach biurowych, hotelach, centrach handlowych, a także w budynkach mieszkalnych na osiedlach mieszkaniowych.

Zadaniem systemów BMS jest monitorowanie, archiwizowanie oraz przetwarzanie danych dotyczących stanu konkretnej instalacji.

Najważniejsze zalety systemu zarządzania budynkiem

System zarządzania budynkiem pozwala osobom odpowiedzialnym za stan techniczny obiektu na bieżąco wykrywać i zapobiegać anomaliom, np. w sytuacji nagłego wzrostu zużycia energii elektrycznej czy niepokojących zmian w temperaturze panującej w budynku (awaria klimatyzatora).

Główną zaletą systemów BMS jest wykrycie realnej możliwości zmniejszenia kosztów związanych z eksploatacją budynku. Jest to możliwe dzięki optymalizacji kosztów zużycia energii elektrycznej czy też ogrzewania, dzięki rozbudowanemu monitoringowi wszystkich źródeł eksploatacji obiektu.

Jak jednak wiadomo, najważniejsze pozostaje bezpieczeństwo osób przebywających w budynku – klientów i personelu centr handlowych, gości hotelowych czy też po prostu mieszkańców.

Obecnie coraz częściej stosuje się systemy BMS, a coraz więcej firm, takich jak Poltraf z Gdańska, oferuje najnowocześniejsze i niezawodne rozwiązania z zakresu systemów zarządzania budynkiem. Trudno się temu dziwić, wobec szeregu zalet jakie te systemy oferują.