Przygotowujesz się do budowy szamba na swojej działce? Ilość dostępnych rodzajów zbiorników bezodpływowych może być dla ciebie zaskoczeniem. Jeszcze kilkanaście lat temu standardem była budowa szamba z betonowych kręgów, dziś jednak odchodzi się od takich praktyk przede wszystkim ze względu na ekologię. Przyjrzyjmy się zatem alternatywnym propozycjom.

Obecnie szamba betonowe wykonywane są w trzech podstawowych wersjach: jako zbiorniki prefabrykowane, wznoszone z betonowych kręgów lub betonowane na miejscu. Na tle starszych metod budowy szamba, zbiorniki gotowe wyróżniają się bardzo dużą jakością i szczelnością. W przypadku szamb betonowanych na miejscu największym problemem jest słaba wytrzymałość ścian zbiornika; szamba z kręgów bardzo szybko tracą szczelność na połączeniach.

Rodzaje prefabrykowanych szamb betonowych

Betonowe zbiorniki na szambo mogą różnić się między sobą wymiarami (pojemnością), rodzajem użytych do produkcji mieszanek betonowych i uszczelniających oraz konstrukcją. Wymagana pojemność zbiornika za każdym razem musi być dopasowana do potrzeb konkretnego budynku, a zatem do ilości mieszkańców, korzystających na co dzień z instalacji wodno-kanalizacyjnej – mówi ekspert z firmy Pablox.

Szamba betonowe mogą być zbudowane z jednej lub większej ilości komór. Zbiorniki jednokomorowe są najtańsze, jednak ich stosowanie wymaga dość częstego opróżniania. Większą wygodę zapewniają szamba dwukomorowe, w których osobno zbierają się nieczystości stałe i ciekłe. Opróżniania za pomocą wozu asenizacyjnego wymaga tylko część zbierająca grube nieczystości, natomiast ścieki płynne, po wstępnym oczyszczeniu za pomocą bakterii, można odprowadzić do rowu melioracyjnego lub za pomocą drenażu. Betonowe szamba wielokomorowe przeznaczone są przede wszystkim do dużych obiektów budowlanych. Zdarza się też, że wykorzystywane są jako biologiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Wady i zalety szamb betonowych

Jak powiedzieliśmy sobie już wcześniej, szamba betonowe wykonywane w tradycyjnych technologiach bardzo szybko tracą swoje pierwotne właściwości, czego skutkiem jest przesiąkanie ścieków do gleby, a w przypadku terenów podmokłych – przedostawanie się wód gruntowych do wnętrza szamba i jego szybkie przepełnianie. Stosowanie żelbetowych zbiorników prefabrykowanych pozwoliło wyeliminować te problemy, toteż słusznie nazywa się je szambami ekologicznymi.

Pewną trudność może natomiast stanowić transport i montaż gotowych zbiorników o pokaźnej masie. Czynności te wymagają użycia odpowiednich samochodów oraz ciężkiego sprzętu budowlanego. Na szczęście najlepsi producenci szamb betonowych zapewniają dowóz zbiorników w wyznaczone miejsce, a także darmową usługę montażu. Posadowienie zbiornika w przygotowanym uprzednio wykopie zajmuje zaledwie kilka godzin, cała budowa przebiega więc bardzo szybko.

[avg] ([per]) [total] vote[s]