Przedłużaczem elektrycznym nazywamy odcinek przewodu elektrycznego, który wyposażony jest we wtyczkę sieciową oraz w gniazdo bądź grupę gniazd. Służy on do zwiększenia zasięgu przewodu pomiędzy stacjonarnym gniazdem sieci elektrycznej a urządzeniem, które pobiera energię elektryczną. Charakteryzują się różną mocą i klasą szczelności, a także izolacją, która sprawdzi się w danych warunkach. W poniższym artykule przyjrzymy się uważniej przedłużaczom elektrycznym i przedstawimy ich rodzaje.

Rodzaje przedłużaczy według przeznaczenia

W przypadku przedłużaczy najczęściej używa się dwóch podziałów: według przeznaczenia oraz według budowy. W pierwszej grupie najmniej odporne są przedłużacze domowe, które jak sama nazwa wskazuje mają zastosowanie w domu. Zważając na ich właściwości nie powinniśmy wystawiać ich na długotrwałe działanie promieni słonecznych, a także stosować w miejscach o podwyższonej wilgotności. We wnętrzach wykorzystuje się również przedłużacze do zasilania urządzeń komputerowych. Dzięki filtrom przeciwprzepięciowym lepiej chronią sprzęt elektroniczny przed skokami napięcia oraz wyładowaniami atmosferycznymi.

O wiele bardziej odporne są przedłużacze do zastosowania na zewnątrz, do których zalicza się przedłużacze ogrodowe oraz budowlane. Pierwsze z nich sprzedaje się w długich odcinkach ze specjalnym bębnem, na który można nawinąć kabel. Ma to służyć nieplątaniu się przedłużacza, ponieważ używa się ich na długich odległościach – do podłączenia kosiarki lub piły. Najbardziej trwałymi są przedłużacze budowlane – produkowane z materiałów, którym nie straszne są otarcia o krawędź fundamentu z betonu oraz długa praca sprzętem o wysokiej mocy.

Rodzaje przedłużaczy według budowy

Drugi podział wyróżnia:

  • Przedłużacze proste (z jednym gniazdem)
  • Przedłużacze listwowe (z kilkoma gniazdami)
  • Przedłużacze bębnowe (inaczej zwijane)

Każdy z nich różni się od siebie izolacją, mocą oraz klasą szczelności. Izolację najczęściej wykonuje się z winylu – materiału, który znajduje zastosowanie w przedłużaczach wewnętrznych (domowych, biurowych). Najtrwalsza, wykorzystywana do przedłużaczy zewnętrznych (ogrodowych, budowlanych), to izolacja hybrydowa, w której poszczególne żyły są izolowane gumą, a kabel – neoprenową osłoną. Odporna na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne jest także izolacja poliuretanowa. Moc przedłużacza zależy od wielkości żył, natomiast szczelność określa miejsce, w którym przedłużacz może być używany.