Obecnie, pellet cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.  Ma to związek z ciągłym poszukiwaniem ekologicznych rozwiązań, które nie będą zbytnio drogie w użytkowaniu. Pellet zalicza się do biomasy, a jego spalanie w domowych instalacjach grzewczych spełnia wszelkie wymagania Ekoprojektu, dotyczące redukcji emisji spalin. Dzięki temu, pellet stał się dobrą alternatywą dla kotłów na zwykłe drewno i węgiel, które stopniowo muszą być zastępowane bardziej ekologicznymi źródłami ogrzewania. Pellet ma postać granulatu, który dobrze sprawdza się w piecach dostosowanych do wymagań stawianych grzewczym urządzeniom o nowszej generacji. Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem?

Ogrzewanie pelletem – kotły

Kotły na pellet posiadają automatyczny podajnik, a także duży zbiornik. Istnieją dwa typy podajników: ślimakowe oraz pneumatyczne. Podajniki pneumatyczne pozwalają na transport z dużych odległości. Kotły posiadają elektryczne grzałki, które służą do rozpalania paliwa. W niektórych modelach kotłów, istnieje możliwość wymiany palnika na taki, dzięki któremu możliwe będzie spalanie drewna lub agropelletu.

Automatyka kotłów na pellet może sterować pracą podajnika, temperaturą kotła, zapalarką oraz wentylatorem wyciągowym. Zakres automatyki kotłowej może zostać rozszerzony o specjalne czujniki. Kotły można wyposażyć w ponadstandardowe wyposażenie, jednak wtedy cena urządzenia będzie wyższa.

Pellet – ekologiczne rozwiązanie

Pellet stanowi doskonałą alternatywę dla paliw, które nie są ekologiczne. Pomimo tego, że za takie rozwiązanie trzeba zapłacić nieco więcej, to jest to dobra inwestycja zapewniająca lepszą jakość powietrza.

Jak mówi jeden z pracowników firmy MARTYNA, będącej jednym z największych producentów drewna w Polsce: Wybór pelletu wiąże się bardzo często z wymianą starego pieca na bardziej ekologiczne urządzenie. Ogrzewanie tym paliwem jest praktycznie nieinwazyjne w przeciwieństwie do ogrzewania gazowego. Pellety produkuje się z drzewnych odpadów. W ich wytwarzaniu nie stosuje się substancji chemicznych, dzięki czemu są one w pełni bezpieczne dla naturalnego środowiska. Mają także niską zawartość popiołu oraz wilgoci.

Ogrzewanie pelletem – wygoda użytkowania

Ogrzewanie pelletem jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Automatyczne urządzenie do ogrzewania tym paliwem stałym, wymaga jedynie regularnego uzupełniania zasobnika. Ekologiczny popiół, jaki wytwarza się podczas spalania paliwa, może posłużyć jako nawóz dla roślin ogrodowych. Ponadto, ogrzewanie pelletem zagwarantuje czystość kotłowni, ponieważ ilość wytwarzanego popiołu będzie minimalna. Pellet jest mało kalorycznym paliwem, a do ogrzania pelletowych kotłów wystarczy dużo mniej paliwa, niż w przypadku innych paliw grzewczych.

Ogrzewanie pelletem jest niezwykle ekologicznym rozwiązaniem. Jest ono bardzo praktyczne oraz mało inwazyjne, w przeciwieństwie do ogrzewania innymi paliwami grzewczymi. Dużym atutem wykorzystania pelletu jest również wygoda użytkowania, a także minimalna ilość powstałego popiołu i wszelkich zanieczyszczeń.

Rate this post