Rozwój technologii sprawił, że każdy z nas posiada w swoim domu całe mnóstwo różnego typu urządzeń elektronicznych. Większość z nas posiada telewizor, odtwarzacz DVD lub Bluray, dekoder telewizyjny czy sprzęt audio. Tak ogromna liczba różnego typu sprzętu wywołała potrzebę opracowania systemu, który będzie dawał możliwość ich łatwej obsługi. Takie możliwości, a nawet więcej, dają nowoczesne systemy sterowania.

Uniwersalny pilot jako poprzednik systemów sterowania

Zanim naukowcy opracowali nowoczesne systemy sterowania, problem obsługi sprzętu audio-wizualnego próbowano rozwiązać za pomocą pilotów uniwersalnych. Pomysł był bardzo prosty i polegał na zastąpieniu pilotów dołączanych do każdego urządzenia RTV, jednym sterownikiem. Tego typu sprzęt bardzo często był jednak zawodny, bowiem nie było możliwości zaprogramowania w nim wszystkich dostępnych na rynku urządzeń, a poza tym bardzo często nie był on w stanie kontrolować wszystkich oferowanych przez posiadane urządzenie funkcji. Zazwyczaj kończyło się to tak, że nawet posiadając pilot uniwersalny, cały czas musieliśmy korzystać także z pilotów dołączanych do kupowanych przez nas urządzeń.

Systemy sterowania

Prawdziwym przełomem na rynku okazały się zintegrowane systemy sterowania. Jak tłumaczy nasz rozmówca ze sklepu internetowego cyfrowedomy.plZintegrowane systemy sterowania to skomplikowany system, którego sercem jest procesor sterowania a zarządzają nim niezwykle proste i estetyczne ekrany dotykowe. Tego typu urządzenia są wielkości tabletu i mogą występować w formie naściennej lub przenośnej. Dzięki niezwykle przyjaznemu, wręcz intuicyjnemu interfejsowi graficznemu, system sterowania może być bez problemu używany przez każdego mieszkańca domu, niezależnie od wieku. Dzięki temu estetycznemu urządzeniu, obsługa posiadanego przez nas sprzętu jeszcze nigdy nie była tak prosta i przyjemna.

Możliwości systemu sterowania

Systemy sterowania mogą obsługiwać praktycznie wszystkie posiadane przez nas urządzenia elektroniczne. Za pomocą ekranu dotykowego otrzymujemy możliwość kontroli działania całego posiadanego przez nas systemu audiowizualnego jak telewizor, projektor, amplituner czy tuner satelitarny. Urządzenia te potrafią jednak znacznie więcej. To bowiem one są właśnie sercem, coraz popularniejszych w ostatnich latach systemów tzw. inteligentnego domu. Za pomocą prostego ekranu dotykowego mamy więc także łatwą kontrolę nad oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją, roletami i żaluzjami, a nawet nad ogrodowymi systemami zraszania.

Jeszcze do niedawna tego typu urządzenia były stosowane głównie w centrach kongresowych, hotelach czy restauracjach. Dziś jednak, dzięki szybkiemu rozwojowi technologii umożliwiającemu spadek jego cen, na taki system mogą sobie pozwolić także odbiorcy indywidualni.  Szeroki wybór zintegrowanych systemów sterowania można znaleźć m.in. w sklepie cyfrowedomy.pl.