Nie da się ukryć – zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych jest niemałą inwestycją. Okazuje się jednak, że niezwykle opłacalną. W związku z wciąż rosnącymi podwyżkami cen prądu odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejszą alternatywą dla energii z sieci. Zwłaszcza że nadmiar prądu można odsprzedać, a także bezpłatnie odebrać, jeśli tylko będziemy tego potrzebować. Jak wygląda kwestia opłacalności fotowoltaiki?

Dofinansowanie inwestycji

Jeśli zdecydujemy się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, możemy liczyć na dofinansowanie. Dzięki temu cała inwestycja może nas wynieść mniej. O ile? To zależy, ponieważ możemy skorzystać z kilku różnych form finansowania inwestycji, zależnych także od regionu, w którym zamieszkujemy.

O dofinansowanie fotowoltaiki z programu „Mój Prąd” możemy ubiegać się po zakończeniu inwestycji. Jest to bezzwrotna pomoc finansowa umożliwiająca zakup i montaż instalacji, którą można jednocześnie połączyć z innymi formami finansowania, na przykład ulgą termomodernizacyjną. Ze środków mogą skorzystać osoby fizyczne, które do tej pory nie starały się o dofinansowanie fotowoltaiki oraz które kupują nową instalację. Program pokrywa 50% wartości kosztów, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych.

Inną możliwością jest skorzystanie z programu „Czyste Powietrze”. W tym przypadku na sam zakup i montaż paneli fotowoltaicznych można ubiegać się również o dofinansowanie w wysokości 50%, jednak nie więcej niż do kwoty 5 tysięcy złotych. Warto jednak dodać, że całkowita kwota finansowania może sięgać nawet 37 tysięcy złotych i może być przeznaczona na termomodernizację, czyli wymianę starych źródeł energii na nowe. Nie dotyczy to jednak nowo wybudowanych obiektów. Jednocześnie można korzystać z programów regionalnych, na przykład Stop Smog lub innych – własne dotacje do fotowoltaiki oferuje m.in. Warszawa.

Odliczenie kosztu zakupu i montażu od podatku

Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie kosztów zakupu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej od podatku. I to przez 6 lat! Ważne, aby pierwszego odliczenia dokonać w roku, w którym zostały poniesione pierwsze koszty inwestycyjne. Ulga nie wyklucza możliwości skorzystania z innych form dofinansowania. Łączna kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 53 tysięcy złotych. Nie podlega odliczeniu część, która została przyznana w ramach finansowania z ogólnopolskich lub regionalnych programów.

To, z jakiego rodzaju dofinansowania skorzystać oraz w jaki sposób ubiegać się o zwrot kosztów podpowiadają eksperci z firmy Bau-Technik, oferującej zarówno doradztwo, jak i zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki kompleksowej obsłudze opłacalność instalacji fotowoltaiki znacząco się zwiększy – a tym samym będzie można liczyć na szybszy zwrot inwestycji.

Instalacja fotowoltaiki. Kiedy można liczyć na zwrot inwestycji?

To kiedy inwestycja w fotowoltaikę się zwróci, zależy od kilku czynników. Należą do nich m.in. wybór paneli (pierwszej, drugiej lub trzeciej generacji, w których liczy się stosunek wydajności do ceny), średnie roczne zapotrzebowanie oraz kwota dofinansowania, którą ewentualnie otrzymamy. Biorąc pod uwagę średnie parametry (wydajność roczna na poziomie 1000 kWh, zapotrzebowanie na energię dla czteroosobowej rodziny wynoszącą od 1900 kWh do 2500 kWh, średni koszt zakupu oraz montażu wynoszący pomiędzy 18 a 25 tysięcy złotych) inwestycja zwróci się najpóźniej po 8 latach.

Najpóźniej, bo równie dobrze może zwrócić się już w ciągu 5 lat. Po tym okresie energia jest niemal darmowa – jedyne koszty, które należy ponosić to niewielka opłata manipulacyjna. Co więcej, nadmiar energii elektrycznej wytworzonej przez panele można sprzedawać do sieci oraz bezpłatnie odzyskiwać w 80%. Przy korzystaniu z paneli fotowoltaicznych przez 20 lat można zaoszczędzić nawet 25 tysięcy złotych. Warto pamiętać, że są to dane szacunkowe, a koszty energii z roku na rok rosną, podczas gdy koszty zakupu paneli fotowoltaicznych maleją. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki (możliwość dofinansowania, odliczenia od podatku, sprzedaży nadwyżki energii), można z całą pewnością stwierdzić, że fotowoltaika jest opłacalna. Poszukując możliwości obniżenia rachunków za prąd, warto wziąć pod uwagę montaż paneli fotowoltaicznych.

Rate this post