Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego bez energii elektrycznej. Służy ona, między innymi, do oświetlania oraz zasilania urządzeń AGD / RTV. Energię elektryczna można wykorzystać także do ogrzewania pomieszczeń. Jednym z rozwiązań w tym zakresie jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wyróżniamy ogrzewanie akumulacyjne lub bezpośrednie. Dowiedz się więcej na ten temat.

Ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdzi się w sytuacji, gdy nie dysponujesz gazem, a chcesz używać kominka lub kotła na paliwo, ani montować pompy ciepła.

 Ogrzewanie akumulacyjne

Ogrzewanie akumulacyjne stosowane jest głównie w podłogach na parterze domu. W warstwie betonowej o odpowiedniej grubości układa się kable, które są zasilane prądem w trakcie obowiązywania tańszej taryfy. Wylewka gromadzi energię wytwarzaną przez kable i stopniowo oddaje ją w ciągu kolejnych godzin nocnych. Dzięki takiemu systemowi można korzystać z taryfy dwustrefowej, co przekłada się na korzyści ekonomiczne w postaci niższych kosztów energii elektrycznej zużywanej w nocy i w wybranych godzinach dziennychElektryczne ogrzewanie podłogowe może zapewnić przyjemne ciepło w ciągu dnia.

Ogrzewanie bezpośrednie

Ogrzewanie bezpośrednie natomiast instalowane jest na piętrze, dzięki czemu nie obciąża się stropu. Montuje się je na ogół bezpośrednio pod płytkami lub panelami. Ogrzewanie bezpośrednie jest płytsze od ogrzewania akumulacyjnego: jego zastosowanie nie stwarza ryzyka podniesienia poziomu podłogi w trakcie budowy domu i w czasie remontu.

Ogrzewanie elektryczne – najważniejsze korzyści

Ogrzewanie elektryczne wykazuje maksymalną sprawność. Przy jego zastosowaniu można całkowicie wyeliminować straty ciepła. System ten zapewnia równomierny rozkład temperatur w danym pomieszczeniu.

Ważnym atutem ogrzewania elektrycznego są także niskie koszty inwestycyjne, w porównaniu z systemami bazującymi na innych nośnikach energii. Rozwiązanie tego typu nie wymaga budowania komina czy dzierżawienia zbiornika na gaz płynny. Układ grzewczy jest bezobsługowy i można łatwo nim sterować. Nie jest konieczne przeprowadzanie corocznych przeglądów technicznych – dodaje specjalista z firmy Twm-Termo, specjalizującej się w sprzedaży i montażu systemów grzewczych.

Warto wspomnieć także, że ogrzewanie pozostaje niewidoczne, dzięki czemu nie stanowi żadnego ograniczenia w aranżacji pomieszczenia. Przewody lub maty grzejne są zamaskowane w wylewce z betonu lub w płytach styropianowych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – profesjonalne rozwiązania

Funkcję ogrzewania podłogowego mogą spełnić przewody lub maty grzejne. Maty grzejne stanowią bardzo cienkie przewody, fabrycznie przymocowane do plastikowej siatki. Z uwagi na niewielką grubość, mogą być wykorzystywane zarówno w czasie renowacji, jak i w nowo budowanych domach i mieszkaniach. Maty zatapiane są w elastycznej zaprawie lub w specjalnym kleju.

Rate this post