Kocioł, sieć przewodów, system trójnikowy, rozdzielaczowy bądź jednorurowy, rury tworzywowe lub miedziane oraz grzejniki to przykłady elementów tworzących instalacje grzewcze. Który z nich jest kluczowy? Serce domu – nie bez powodu takie miano zyskał kocioł. W owym urządzeniu wskutek spalania paliwa powstaje ciepło. Zapytajmy: od czego zależy koszt kotła CO?

Kotły CO a rodzaj paliwa

Aby odpowiedzieć na postawione pytanie, trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę, czym ów kocioł w ogóle jest. Najprościej można powiedzieć tak: urządzenie przystosowane do spalania paliwa, na przykład węgla, mieszanki węgla oraz miału, drewna czy jego odpadów, brykietu, pelletu (trzy ostatnie to tzw. biomasa). I właśnie rodzaj spalanego materiału ma wpływ na koszt kotła CO.

Wymienione materiały opałowe stosuje się w przypadku kotła na paliwa stałe. To częsty wybór – przekonuje zarówno konkurencyjna cena urządzenia, jak i paliwa. Od 2018 roku mamy prawo zakupić tylko kotły 5 klasy (Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 roku). Trzeba przyznać, że im wyższa klasa kotła, tym więcej on kosztuje. Jednakże konsument otrzymuje wysoką sprawność urządzeń. Ten parametr z kolei przekłada się na mniejsze zużycie paliwa podczas sezonu. I tak oszczędzamy! A koszt urządzenia naprawdę szybko się zwraca – mówi ekspert z firmy Kotły Grzewcze Dragon specjalizującej się w produkcji i dystrybucji kotłów centralnego ogrzewania.

Dodajmy: kocioł na paliwa gazowe również jest popularny. Spala się w nim gaz ziemny lub płynny. Choć paliwo ma atrakcyjną cenę, te nowoczesne urządzenia gazowe nie należą do najtańszych. Wykorzystuje się kotły olejowe i elektryczne, a także tzw. ekologiczne źródła ciepła.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne

Koszt kotła centralnego ogrzewania zależy od jego mocy – im większa, tym kocioł droższy. Na cenę rzutują też rozwiązania technologiczne związane z obsługą urządzenia. I tak na przykład model z podajnikiem zapewniającym komfort użytkowania jest droższy niż tradycyjne kotły zasypowe. Niemniej jednak ta różnica nie musi być duża. Praktyka bowiem pokazuje, że w pierwszym przypadku eksploatacja okazuje się tańsza. Co więcej, nie musimy uzupełniać paliwa kilka razy na dobę – wystarczy zrobić to raz na kilka (a czasem nawet kilkanaście) dni.

Bądź co bądź nie zapominajmy o sednie: instalacja centralnego ogrzewania to inwestycja na lata, której celem jest zapewnienie ciepła. Ma być całkowicie bezpieczna! Dlatego stawiajmy na rozwiązania wysokiej jakości. A może spłata w ratach? Warto o tym pomyśleć.

Rate this post