Odpowiednia temperatura w domu jest bardzo ważna i wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Wybór systemu grzewczego podczas budowania domu lub w czasie remontu jest bardzo ważny. Jest to inwestycja na lata, od której zależy też wysokość rachunków. W obecnych czasach powinno się mieć na uwadze również dobro środowiska. Poznaj kilka systemów grzewczych, które idealnie sprawdzają się w nowoczesnych domach.

Powietrzne pompy ciepła

Pompy ciepła są jednym z lepszych wyborów, na jakie możesz postawić, budując lub remontując dom. Ta instalacja grzewcza jest ekologiczna i energooszczędna. Wybierając powietrzne pompy ciepła, zapewnisz sobie niższe rachunki oraz wygodę. Pompy te są automatyczne i nie wymagają obsługi. Ich działanie polega na czerpaniu energii z atmosfery, a następnie przekazaniu jej do obiegu grzewczego w domu. W ten sposób można nie tylko ogrzać pomieszczenie, ale także wodę użytkową. Jak dodaje ekspert z firmy  RKinstal:

„Pompy czerpią powietrze z zewnątrz Twojego domu, pracują przy tym wydajnie i cicho, więc nie będą przeszkadzały domownikom w nauce, pracy, czy odpoczynku. Powietrzne pompy ciepła oprócz tego są bezpiecznym oraz tanim wyborem. Mają dużą sprawność cieplną, a wykorzystują przy tym odnawialne źródła energii”.

Gruntowe pompy ciepła

Podobnie, jak w przypadku powietrznych pomp ciepła, te wykorzystujące energię z gruntów są ekologiczne i oszczędne. To świetna alternatywa dla ogrzewania gazowego, elektrycznego i olejowego. Gruntowe pompy ciepła ogrzewają dom za pomocą energii pozyskiwanej z ziemi i mogą nią również ogrzewać wodę użytkową. Jest stosunkowo tania w eksploatacji. Znacznie obniża koszty energii elektrycznej. Jej bardzo ważną zaletą jest bezpieczeństwo – podczas działania nie wytwarzają się żadne szkodliwe zanieczyszczenia. Pompa jest praktycznie bezobsługowa, a jedyne, o czym należy pamiętać, to regularne kontrole i konserwacja. Nowoczesny dom powinien być ekologiczny, dlatego ogrzewanie przy pomocy gruntowej pompy ciepła będzie dobrym wyborem.

Ogrzewanie podłogowe

Innowacyjną możliwością ogrzania domu, na którą decyduje się coraz więcej osób, jest ogrzewanie podłogowe. Instalacja ta jest całkowicie niewidoczna, ponieważ znajduje się pod pokryciem posadzki np. panelami lub kaflami. Dzięki temu pomieszczenie zyskuje na estetyce, bo nie ma w nim zbierających kurz kaloryferów. Z tego też względu jest to idealne rozwiązanie dla domu, w którym mieszkają alergicy. Dodatkowo brak kaloryferów sprawia, że jest więcej miejsca, a ścianę można zaaranżować w dowolny sposób. Instalacje podłogowe są świetną inwestycją, ponieważ ograniczają koszty ogrzewania. Instalację można zamontować w jednym pokoju lub w całym domu, a temperatura rozkłada się równomiernie.

Rate this post