Niedziałająca instalacja centralnego ogrzewania może być niemałym i niezbyt komfortowym problemem dla domowników – zwłaszcza przy najmroźniejszych dniach w sezonie jesienno-zimowym. Z racji różnych rodzajów instalacji CO, przyczyn usterek może być wiele. Warto natomiast mieć świadomość, jakie są najczęstsze powody awarii domowej instalacji grzewczej.

Główne przyczyny awarii instalacji CO

W przypadku gdy domowa instalacja centralnego ogrzewania przestaje działać prawidłowo, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem tkwi w pompie CO. Przyczyna awarii może nastąpić z różnych powodów, najczęściej jednak jest to kwestia jednego z czterech czynników. Pierwszą, najpopularniejszą usterką są zapowietrzone grzejniki. Przyczyną tego jest nieprawidłowy proces doprowadzenia wody, w którym dostaje się również powietrze. Nadmierna ilość powietrza w kaloryferach jest bardzo częstym zjawiskiem, jednak nie należy tego bagatelizować, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo większej awarii. Co więcej, może to skutkować wyższymi rachunkami, mniejszą efektywnością cieplną, a nawet korozją całej instalacji.

Inną przyczyną niedziałającego ogrzewania przy rozpoczęciu sezonu grzewczego może być problem załączenia się pompy po okresie letnim lub nieprawidłowo skonfigurowany sterownik. Ostatnim, równie prawdopodobnym powodem usterki domowej instalacji CO, bywa złe podłączenie pompy i czujników.

Co robić w przypadku wystąpienia usterki domowej instalacji grzewczej?

Choć większość z wymienionych usterek nie jest poważna, to niezwłocznie należy zgłosić problem firmie, specjalizującej się w instalacji centralnego ogrzewania. Pozwoli to zapobiec większym awariom, które mogą wymagać całkowitej i kosztownej wymiany systemu. Co więcej, warto regularnie kontrolować i dbać o stan instalacji, nawet jeśli wszystko działa prawidłowo.

Warto pamiętać, aby ustawić zawory na najwyższej temperaturze zaraz po sezonie grzewczym. Pozwoli to zapobiec wielu problemom związanym z pompą CO, a do tego wpłynie to pozytywnie na żywotność całej instalacji – zaleca specjalista z firmy Zetem, zajmującej się techniką grzewczą na terenie województwa śląskiego.

Na koniec warto dodać, że choć większość z tych usterek nie wymaga specjalnych umiejętności, to jednak zaleca się, aby kwestie związane z naprawą instalacji centralnego ogrzewania pozostawić ekspertom. Samodzielne próby mogą skończyć się nie tylko niepowodzeniem, ale jeszcze większymi komplikacjami.

Rate this post