Chcesz poczuć magię kina? Zrezygnowałeś z telewizora i wolisz cieszyć się doskonałym dźwiękiem i wyrazistym obrazem z projektora kina domowego. Musisz pamiętać o wyborze ekranu projekcyjnego, który w najlepszy sposób odda wszystkie możliwości rzutnika. Jakie są rodzaje ekranów i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Warto przeczytać.

Dlaczego ekran projekcyjny jest konieczny?

Wiele osób próbuje wyświetlać obrazy na ścianie lub innych płaszczyznach, to tego niedostosowanych. Tracą w ten sposób możliwość cieszenia się doskonałą jakością obrazu i muszą zadowolić się mniej wyrazistymi kolorami, gorszą jaskrawością i mniejszym kontrastem. Nie mogą tym samym wykorzystać wszystkich możliwości projektora kina domowego. Ekrany projekcyjne zbudowane są ze specjalnego materiału, najczęściej z włókna szklanego, który charakteryzuje się wysokim współczynnikiem odbijania światła. Dzięki temu jasność obrazu i odwzorowanie kolorów jest najbliższe rzeczywistości. Większość ekranów projekcyjnych otoczona jest czarną ramką o szerokości kilku centymetrów, co umożliwia ukrycie wad często widocznych na krawędziach obrazu. Tył ekranu wykonany jest z materiału nieprzepuszczającego światła. Ułatwia to profesjonalną projekcję w czasie dnia.

Jaki ekran wybrać?

Pod względem formatu, najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest ekran o proporcjach 1:1, który umożliwia projekcję obrazów w każdym formacie. W pomieszczeniach o dużej wysokości, gdzie istnieją warunku i taka potrzeba można zamontować na stałe ekran ramowy. Jego dużą zaletą jest znaczna poprawa kontrastu obrazu, wadą brak możliwości zwinięcia po projekcji. Ekrany rozwijane są z reguły bardziej wygodne w domach i mniejszych mieszkaniach. Można zawieszać je na statywach lub montować na ścianach albo do sufitów w zależności od potrzeby użytkownika. Szczególnym rodzajem są ekrany przeznaczone do zabudowy sufitowej, które montuje się w suficie podwieszanym. Zwijane są one do specjalnie przystosowanej kasety. Z przeglądem wielu rozwiązań można zapoznać się na stronie sklepu internetowego DK-Shop z Bierunia.

Inne wygodne rozwiązania – ekrany sterowane elektrycznie

Najbardziej profesjonalnym i zarazem najwygodniejszym rozwiązaniem jest ekran sterowany elektrycznie. Podstawowe wersje takich ekranów mają zawsze w zestawie sterowanie przewodowe obsługiwane przełącznikiem naściennym. Dodatkową opcją może być starowanie zdalne radiowe lub na podczerwień za pomocą pilota. Urządzenie do zwijani ekranu montowane jest fabrycznie lub po instalacji ekranu. Wówczas podłączane zostaje za pomocą specjalnego złącza do projektora kina domowego.

Rate this post