Domowa stacja pogodowa jest urządzeniem, które z powodzeniem może zastąpić zwykły termometr i zaoferować większą funkcjonalność. Taki sprzęt umożliwia wygodne sprawdzenie, jakie warunki (temperatura, wilgotność powietrza, prędkość i kierunek wiatru, opady) panują na dworze, dzięki czemu bez problemu dostosujesz swoje plany czy ubiór do aktualnej pogody. 

  1. Co to jest stacja pogodowa?
  2. Jak działa stacja pogodowa?
  3. Na co zwrócić uwagę, kupując stację pogodową?
  4. Jakie są typy stacji pogodowych?

Co to jest stacja pogodowa?

Stacja pogodowa to urządzenie elektroniczne, które pozwala monitorować warunki atmosferyczne na dworze i wewnątrz mieszkania. Podstawowe elementy składowe domowej stacji pogodowej to moduł centralny z wyświetlaczem oraz czujniki zewnętrzne i wewnętrzne (te drugie są zazwyczaj zintegrowane z modułem centralnym). W zależności od modelu, urządzenie może pokazywać aktualną temperaturę oraz wilgotność powietrza na dworze i w domu, wskazywać kierunek i prędkość wiatru, mierzyć ciśnienie atmosferyczne, prognozować pogodę na najbliższy czas czy wyświetlać takie informacje jak data i godzina, obecna faza księżyca, godzina wschodu i zachodu słońca lub ostrzeżenia meteorologiczne.

Jak działa stacja pogodowa?

Stacje pogodowe do domu mogą działać w bardzo różny sposób. Najprostszy wariant to urządzenie złożone z modułu centralnego i czujników, które komunikują się z nim przewodowo lub drogą radiową. Działa ono w zamkniętym systemie: dane z sensorów przekazywane są do centrali, gdzie prezentowane są użytkownikowi przy użyciu wyświetlacza. Bardziej zaawansowane domowe stacje pogodowe mogą się także łączyć z internetem, co umożliwia pobieranie dodatkowych informacji o pogodzie z sieci czy przesyłanie danych pomiarowych do zewnętrznych urządzeń, takich jak smartfon albo tablet użytkownika. Często możliwe jest również podłączenie takiej stacji do systemu smart home, dzięki czemu dane z czujników lub sieci mogą być wykorzystane do zarządzania procesami odbywającymi się w domu (na przykład ostrzeżenie o opadach wywoła zamknięcie okien).

Na co zwrócić uwagę, kupując stację pogodową?

Wybierając stację pogodową do domu, warto jest zwrócić uwagę na kilka czynników:

Sposób pobierania danych

Niektóre stacje pogodowe pobierają informacje o pogodzie z sieci, natomiast inne wykorzystują dane z czujników rozmieszczonych wokół miejsca zamieszkania użytkownika. Najwięcej możliwości daje domowa stacja pogodowa łącząca obydwa te sposoby.

Dostępne funkcje

Przed zakupem warto określić, które funkcje cię interesują, i wybrać model oferujący pożądane opcje. Podstawowe informacje (na przykład o temperaturze, ciśnieniu czy wilgotności powietrza) wyświetlane są przez większość stacji pogodowych, jednak takie dane jak indeks UV, prognoza na dłuższy czas, zegar sterowany radiowo czy punkt rosy nie są dostępne we wszystkich modelach. Warto zwrócić uwagę także na dokładność pomiaru najważniejszych parametrów pogodowych – na przykład w przypadku temperatury wynosi ona zwykle około 0,5°C.

Ilość, rodzaj i położenie czujników

Od ilości, rodzaju i rozmieszczenia czujników zależy, jakie dane będzie mogła zbierać i analizować stacja pogodowa. Warto pamiętać, by umieścić sensory we wskazanym przez producenta miejscu, by zebrane informacje były możliwie najdokładniejsze. Trzeba też pamiętać, że stacje mogą łączyć się z czujnikami jedynie do pewnej odległości, dlatego nie mogą być one umieszczone zbyt daleko od siebie. W przypadku stacji z sensorami wewnętrznymi wbudowanymi do modułu centralnego należy zwrócić uwagę, by urządzenie stało w miejscu o warunkach reprezentatywnych dla całego mieszkania (na przykład nie obok kaloryfera).

Wykorzystywane pasmo radiowe

Stacje pogodowe do domu wykorzystują zwykle jedno z dwóch pasm radiowych – o częstotliwości 433 MHz lub 868 Mhz. Pierwsze z nich bywa częściej narażone jest na zakłócenia, ponieważ korzysta z niego wiele urządzeń (na przykład piloty czy alarmy), dlatego lepszym wyborem będzie 868 MHz.

Prezentacja danych i ustawienia

W domowych stacjach pogodowych dane prezentowane są na wyświetlaczu, który może być wykonany w różnych technologiach (LED, LCD etc.) i posiadać wiele dodatkowych funkcji (podświetlenie, panel dotykowy, wyświetlanie w wielu kolorach itp.). Warto zwrócić uwagę, by urządzenie było możliwie wygodne w obsłudze i pozwalało na łatwą zmianę ustawień (pod tym względem na przykład stacje ekranem dotykowym są wygodniejsze i bardziej intuicyjne w użyciu od sprzętu obsługiwanego przyciskami umieszczonymi na obudowie). Niektóre stacje umożliwiają też przesyłanie danych do wybranych urządzeń zewnętrznych, na przykład na smartfony.

Zasilanie

Na rynku dostępne są stacje zasilane z sieci (za pomocą odpowiedniego zasilacza), przy pomocą baterii jednorazowych oraz akumulatorowo (wówczas potrzebna jest specjalna ładowarka).

Jakie są typy stacji pogodowych?

Wyróżnia się stacje pogodowe analogowe i cyfrowe, a także urządzenia działające w systemie zamkniętym (informacje o pogodzie są zbierane z czujników połączonych z modułem centralnym), otwartym (dane o warunkach atmosferycznych i inne informacje pobierane są z sieci) oraz kombinowanym (część informacji pochodzi z czujników, a część z sieci).

Rate this post