Kotły ekologiczne są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku wielu domów jednorodzinnych i nie tylko. Ich główną zaletą jest minimalna emisja zanieczyszczeń do otoczenia podczas ogrzewania budynku. Kotły ekologiczne dzięki spełnieniu odpowiednich norm w znacznym stopniu ograniczają emisję spalin, a dodatkowo dzięki automatyzacji nie wymagają dodatkowej obsługi. Ich główną zaletą jest jednak brak przyczyniania się do powstawania smogu oraz zużywanie zdecydowanie mniejszej ilości paliwa opałowego.

Kotły ekologiczne – rodzaje paliwa

W zależności od rodzaju wybranego kotła ekologicznego konieczne będzie odpowiednie dobranie paliwa do niego. W większości urządzeń wykorzystuje się biomasę, czyli paliwo pochodzące ze źródeł odnawialnych. Dzięki naturalnemu pochodzeniu, spalanie biomasy uwalnia do otoczenia bardzo znikome substancje szkodliwe w porównaniu z tradycyjnym źródłem opału, jakim jest np. węgiel. W kotłach energooszczędnych stosuje się również:

  • ekogroszek,
  • pellet,
  • brykiet,
  • ziarna zbóż,
  • słomę,
  • pestki owoców.

Jak zauważa specjalista z firmy FHU Merkury:

Kotły ekologiczne cechuje przede wszystkim unikatowa budowa urządzenia. Dzięki niej możliwe jest maksymalne wykorzystanie paliwa. W praktyce oznacza to zdecydowanie mniejsze ilości środka opałowego do pozyskania dużej ilości energii. Producenci kotłów ekologicznych oferują klientom możliwość wyboru spośród wielu modeli. Poszczególne produkty różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem stosowanego paliwa, energią, jaką można pozyskać, wymiarami, a przede wszystkim ceną. Pozwala to na dostosowanie kotła do każdego rodzaju domu oraz budżetu właściciela.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kocioł ekologiczny?

Warto pamiętać, że najbardziej popularne kotły ekologiczne zasilane biomasą wymagają do zagospodarowania sporej ilości wolnego miejsca – zarówno na samo urządzenia, jak i na potrzebne do jego zasilenia paliwo. Minimalna przestrzeń, jaka powinna być wygospodarowana to około 50 metrów kwadratowych. Pozwala to na odpowiednie zamontowanie pieca oraz na całe paliwo, jakie będzie potrzebne do jego zasilania przez okres zimowy. Właśnie dlatego decyzja o zainstalowaniu kotła ekologicznego powinna być podejmowana jeszcze na etapach projektowych domu. W przypadku decyzji o instalacji w istniejącym już domu bardzo często można spotkać się z sytuacją, że konieczne będzie domawianie potrzebnego paliwa w trakcie trwania okresu grzewczego.

Dlaczego warto wybrać kocioł ekologiczny?

Urządzenia tego typu konstruowane są w taki sposób, aby ich obsługa była zminimalizowana do zera, dzięki temu są to urządzenia bezobsługowe. Efekt taki można było uzyskać poprzez zamontowanie specjalnego podajnika na paliwo, który będzie sam dozował potrzebne paliwo w trakcie trwania ogrzewania. Istotną informacją dla przyszłych posiadaczy kotłów ekologicznych jest również to, że produkują one bardzo niewielki ilości odpadów, dlatego ich usuwanie może odbywać się co kilka dni.

[avg] ([per]) [total] vote[s]