Szambo ekologiczne to nazwa potoczna określonego sposobu wieloetapowego oczyszczania ścieków, która często jest utożsamiana z przydomową oczyszczalnią – nie są to jednak terminy równoznaczne. Takie szambo sprawdza się głównie w odniesieniu do obiektów letniskowych, aczkolwiek wiele osób decyduje się na wprowadzenie takiego rozwiązania w domu mieszkalnym całorocznym. Co warto o tym wiedzieć?

Czym jest szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne to nowoczesna technika oczyszczania ścieków z wykorzystaniem osadnika wstępnego i drenażu rozsączającego. Używając innych słów, zbiornik zbudowany z betonowych lub plastikowych prefabrykatów połączony jest z drenażem rozsączającym.

Czym różni się od szamba klasycznego? Między innymi tym, że przewiduje proces wieloetapowy, a ponadto opróżnia się je rzadziej, bo nie raz w miesiącu, a co rok lub nawet co kilka lat. Szambo ekologiczne nie powinno być mylone z przydomową oczyszczalnią ścieków – są to dwa odrębne systemy.

Budowa i zasada działania takiego szamba

Na szambo ekologiczne składa się między innymi zbiornik, którego używa się jako osadnika wstępnego. To zamknięty element, w którym zachodzi beztlenowy, mechaniczny proces sedymentacji. Wówczas ciężkie zanieczyszczenia osiadają na dnie komory i oddzielane są w ten sposób od zanieczyszczeń płynnych. Lżejsze substancje unoszą się na powierzchni cieczy, tworząc kożuch.

Sklarowana ciecz, która znajduje się między tą warstwą a osadem dennym, przepływa następnie grawitacyjnie do drugiej komory. Tam znów dochodzi do sedymentacji i sytuacja powtarza się również w komorze czwartej. Na końcu osadnika zamontowany jest filtr, który zapobiega przedostawaniu się osadów do pozostałych elementów – tłumaczy specjalista z firmy wodno-kanalizacyjnej Aqua-Kret z Wrocławia.

Z osadnika ścieki przedostają się do drenażu rozsączającego, czyli do systemu podziemnych drenów, które rozprowadzają wstępnie podczyszczone ścieki w obrębie gruntu. Tam dopiero dochodzi do ich dalszego, tym razem już tlenowego, oczyszczania z udziałem mikroorganizmów.

W efekcie dochodzi do rozkładu substancji organicznych na nieszkodliwe dla środowiska proste związki nieorganiczne i ten końcowy proces doskonale pokazuje, dlaczego takie szambo określa się mianem „ekologicznego”.

Jak dobrać szambo ekologiczne do domu?

Zasadniczo, wielkość szamba ekologicznego określa się na podstawie takich czynników jak liczba osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz jej wielkość.

Producenci proponują takie zestawy, które uwzględniają zapotrzebowanie od trzech do sześciu mieszkańców. Uśredniając dostępne dane, można uznać, że najbardziej optymalną opcją jest osadnik wstępny o pojemności od 2 do 3 metrów kwadratowych. Natomiast jeśli chodzi o długość ciągów drenarskich, to je warto wybrać na podstawie przepuszczalności gruntu, choć liczba osób w domu również ma znaczenie.

O czym jeszcze warto pamiętać? W przypadku jakichkolwiek problemów, warto korzystać
z pomocy specjalistów oferujących profesjonalne usługi wodno-kanalizacyjne. Tacy fachowcy pomogą zarówno na etapie kupowania odpowiedniego zestawu i na etapie jego zakładania.

Trzeba też brać pod uwagę to, że teren nad drenażem nie może być obsadzony roślinami z bogatym systemem korzeniowym, bo może to zaburzyć działanie szamba. Dlatego miejsce jego zamontowania także nie jest obojętne.

Rate this post