Systemy ochrony są obecne w dzisiejszych czasach na niemal każdym kroku – zetknąć się z nimi możemy między innymi na terenach zakładów przemysłowych i istotnych placówek, w punktach handlowo-usługowych, budynkach i przestrzeni użytku publicznego, takich jak dworce czy lotniska. Coraz częściej również osoby prywatne decydują się na montaż urządzeń do monitorowania swoich domostw i posesji w celu uchronienia ich przed wtargnięciem osób niepowołanych. Nowoczesne systemy ochrony to nie tylko kamery – współczesna technologia dostarcza znacznie więcej rozwiązań, które znacznie poszerzają ich funkcjonalność i skuteczność. Oto niektóre z nich.

Czujki alarmowe

Zadaniem czujników jest wykrywanie obecności intruzów i informowanie o fakcie przekroczenia granic danego terenu przez osoby niepożądane. Mogą one działać między innymi w oparciu technologię mikrofalową i laserową. Współczesne czujniki odznaczają się bardzo dużym zasięgiem działania oraz wysoką precyzją w lokalizowaniu intruzów. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są czujniki sejsmiczne, które dokonując analizy drgań danej powierzchni, np. drzwi lub okien i na tej podstawie oceniają, czy są one spowodowane aktywnością osób niepowołanych, czy może pochodzą z innych źródeł.

Bariery

Podobnie jak w przypadku czujek, zadaniem bariery jest stworzenie wokół chronionego budynku strefy, której przejście przez osobą niepowołaną zostanie odnotowane przez system. Podstawową różnicą jest kilkukrotnie większy zasięg nadajników i odbiorników, dzięki czemu bariery mogą być wykorzystywane do ochrony terenów o znacznej powierzchni. Bariery również wykorzystują różne technologie, między innymi mikrofalową oraz podczerwoną. –Najlepszą ochronę zapewniają bariery, potrójnej technologii – wyjaśnia specjalista – Połączenie bariery mikrofalowej, podczerwieni i czujników mikrofalowych sprawia, że system działa w każdy warunkach i nie pozostawia wolnych, niechronionych przestrzeni.

Kamery termowizyjne

Zwane potocznie termowizorami, są uzupełnieniem systemu monitoringu wykorzystującego tradycyjne kamery. Ich zadaniem jest monitorowanie zmian w rozkładzie temperatur otoczenia – mogą funkcjonować w całkowitej ciemności i niezależnie od warunków atmosferycznych. Umożliwiają operatorowi systemu bardzo precyzyjnie identyfikować obiekty znajdujące się w chronionej strefie i podjąć stosowne działania.

[avg] ([per]) [total] vote[s]