Chcesz zbadać moc prądu w Twoim mieszkaniu? A może szukasz sygnału satelitarnego? Z pomocą przy wykonaniu tych czynności przychodzi miernik elektryczny. Czy jest to urządzenie niezbędne tylko w pracy elektryka? Jeśli zastanawiasz się nad tym, do czego można wykorzystywać mierniki i co jest dla nich charakterystyczne, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Kiedy warto korzystać z mierników elektrycznych?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, do czego służą mierniki elektryczne? Musisz wiedzieć o tym, że te urządzenia pozwalają na wykonywanie rozmaitych czynności, jak np. określenie natężenia stałego prądu. Są one niezbędne w diagnozowaniu wszelkich uszkodzeń instalacji oraz niektórych urządzeń.

Ponadto, jak przekonuje specjalista z hurtowni elektroinstalacyjnej Elektrotek: Miernik pozwala na dokonanie pomiaru napięcia oraz częstotliwości, w tym sekwencji, faz czy rezystancji uziemienia.

Charakterystyka urządzenia

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mierników elektrycznych, które można podzielić na analogowe i cyfrowe. Wśród tych najczęściej stosowanych warto wyróżnić przyrządy wykorzystywane do pomiaru wartości pojedynczych, a także urządzenia wielofunkcyjne. Opierają się one na podobnej zasadzie działania – po włożeniu do gniazdka wtyku (elementu urządzenia), miernik automatycznie zostanie włączony, a jego ekran podświetlony. Po czasie wyświetli nam odpowiednie informacje (zgodne z zakresem odbiornika). Warto wiedzieć, że im bardziej zaawansowane modele, tym większe mają możliwości, np. funkcję przechowywania kilkuset ostatnich wartości czy sygnalizację nieprawidłowych połączeń. Urządzenia z szerokim zakresem napięć mogą być wykorzystywane do przeprowadzania pomiarów nie tylko w instalacjach, ale także w transformatorach. Z kolei modele z ograniczeniem prądowym są świetnym zabezpieczeniem przed ewentualnym porażeniem prądem.

Urządzenie na własność?

Każdy elektryk doskonale wie, że mierniki elektryczne są niezbędne w jego codziennej pracy. Jednak mnogość ofert tych przyrządów sprawia, że na ich zakup decydują się nie tylko specjaliści. Na co wówczas warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na funkcjonalność! Właściwą czytelność wyników zapewnić mogą tylko te urządzenia, które są naprawdę dobrej jakości. Decydując się na ich zakup, warto wziąć pod uwagę również kwestię skuteczności oraz metodę obsługi, która im prostsza, tym lepsza. Niezmiernie ważne jest, aby w przystępny sposób można było wykonywać analizy. Wielu osobom spodoba się funkcja podręcznej pamięci wyników.