Falownik jest urządzeniem elektrycznym, którego zadaniem jest zmiana zasilającego go prądu stałego na prąd zmienny o regulowanej częstotliwości. Z tego powodu falownik można spotkać także pod nazwą przemiennik częstotliwości. Gdzie wykorzystuje się ten mechanizm i czy warto w niego zainwestować?

Jak działa falownik?

Falownik steruje częstotliwością wyjściową, czyli częstotliwością prądu przemiennego. Wysokość tego parametru wpływa na prędkość obrotową silnika urządzenia, do którego jest podłączony falownik. Urządzeniem tym może być na przykład pompa. Podpięcie do niej falownika pomaga w dostosowaniu pracy silnika do panującego w instalacji ciśnienia, a także w monitorowaniu różnych parametrów pracy urządzenia. Dzięki temu falownik podnosi bezpieczeństwo działania pompy na wielu poziomach.

Zastosowanie i wybór falownika

Falownik znalazł zastosowanie w wielu branżach. Stosuje się go na przykład w przemyśle fotowoltaicznym oraz chłodniczym. W nowoczesnej hydraulice falowniki wykorzystuje się do usprawnienia pracy pomp, a co za tym idzie – całego (np. domowego) systemu wodociągowego. Automatyczna regulacja pracy silnika zapewnia:

  • inteligentną pracę pompy,
  • stały poziom ciśnienia w instalacji (niezależnie od zużycia wody),
  • bezpieczeństwo całego systemu zasilanego przez pompę.

Dzięki inteligentnej pracy pompa zabezpieczona jest przed przeciążeniem. Przekłada się to na wydłużenie jej żywotności, a także znaczną oszczędność prądu. Ponadto zastosowanie przemiennika częstotliwości sprawia, że zbędne staje się instalowanie dużych zbiorników hydroforowych czy umieszczanie sond w studni. Falownik z łatwością zastępuje dużą część zabezpieczeń oraz osprzętu do pomp i zapewnia kompleksową ochronę całego układu – chroni między innymi przed suchobiegiem oraz zwarciem. Stanowi również zabezpieczenie przed zalaniem pomieszczeń w przypadku awarii wyłącznika ciśnieniowego.

Zaletą falowników jest także ich uniwersalność – są one odpowiednie dla wszystkich typów pomp. Jednakże specjaliści z Dambat.pl podkreślają, że przy wyborze dobrego falownika warto skorzystać z porady osoby dobrze zaznajomionej ze specyfiką tych urządzeń.

Falownik powinien być dostosowany do parametrów silnika pompy takich, jak:

  • napięcie zasilające,
  • moc i prąd silnika,
  • rodzaj połączenia, a także obroty silnika.

Obecnie na rynku powstaje coraz więcej falowników. Nie wszystkie z nich to produkty dobrej jakości i nie warto po nie sięgać, choć ich cena może być kusząca. W przypadku falowników nie warto ciąć kosztów. Solidnie wykonane urządzenie to gwarancja prawidłowego działania pompy oraz, co bardzo ważne, sprawnego systemu alarmującego, który będzie rzetelnie informował o stanie instalacji i ewentualnych błędach.

Rate this post