Pompa ciepła z uwagi na swoje specyficzne właściwości wymaga zainstalowania w specjalnym pomieszczeniu. Wybierając odpowiednie miejsce, warto wiedzieć, że nie ma konkretnych wytycznych określających, gdzie powinna się ona znaleźć. Należy jednak wziąć pod uwagę wielkość systemu oraz hałas generowany podczas jego pracy. Niezbędne jest również zapewnienie bezproblemowego dostępu do podzespołów. Dlaczego jeszcze miejsce ma znaczenie?

Pompa ciepła to wymagające urządzenie

Bez względu na to, czy instalowana pompa ciepła przetwarza energię z gruntu, czy też z powietrza, najczęściej jest montowana w domu. Są oczywiście modele przeznaczone do ustawienia na zewnątrz budynku, jednak te pierwsze cieszą się większą popularnością. Oferta pomp ciepła różnych producentów obejmuje szeroki ich wybór. Nierzadko zdarza się, że wybrane urządzenie przypomina wielkością dużych rozmiarów lodówkę. W zależności od sposobu działania może mieć wbudowany pojemnik na wodę. Jeśli nie, konieczne jest zakupienie również zasobnika c.w.u., który ma pojemność około 200 litrów i również wymaga odpowiedniej ilości miejsca. To właśnie wymagania techniczne sprawiają, że umiejscowienie urządzenia w domu odgrywa ważną rolę. Nie jest to instalacja wytwarzająca spaliny, dym czy też wymagające podłączenia do komina. Dodatkowo nie potrzebuje powietrza, które umożliwiałoby mu pracę. W tym zakresie wybrana lokalizacja nie ma najmniejszego znaczenia.


Gdzie można umieścić pompę ciepła?

Specjaliści z firmy Hydro-San wyjaśniają, że w domach jednorodzinnych najczęściej znajduje się pomieszczenie techniczne i to tam montuje się pompę ciepła. Dlaczego właśnie tam? Jak już wspomniano wcześniej, urządzenie wymaga odpowiedniej ilości miejsca na elementy główne i towarzyszące, takie jak zasobnik, zawory i wiele innych artykułów instalacyjnych. Dodatkowo podczas pracy generuje ono hałas, który może być uciążliwy dla domowników. Umieszczenie jej z dala od pomieszczeń użytkowych zapewnia lokatorom komfortowe warunki życia.

Jeśli jednak obiekt nie ma pomieszczenia technicznego, system może być zamontowany w kuchni bądź łazience. Wówczas jednak, zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku, wybierając właściwy model, należy zadbać o to, aby urządzenie było ciche i kompaktowe. Warto decydować się na rozwiązania z wbudowanym zasobnikiem. Dodatkowo producenci zalecają wcześniejsze zapoznanie się z wymaganiami montażowymi, których zapisy mogą uniemożliwić instalację systemu w wybranym wcześniej miejscu. Podejmując ostateczną decyzję, warto skonsultować się ze specjalistami, dla których praca z pompami ciepła jest codziennością.

[avg] ([per]) [total] vote[s]