Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na utrzymanie domu są koszty ogrzewania. Z tego powodu stale poszukuje się rozwiązań, które byłyby komfortowe w użytkowaniu, a jednocześnie niezbyt obciążające dla domowego budżetu. W związku z tym wiele osób zastanawia się nad ogrzewaniem gazowym. Przemawiają za nim z pewnością stosunkowo niewielkie koszty. Mimo to czasami budzi ono jednak obawę związaną z bezpieczeństwem. Czy słusznie?

Ogrzewanie gazowe jest bardzo wygodne w użytkowaniu, ponieważ nowoczesne kotły gazowe są w zasadzie bezobsługowe. Aby działały w pełni efektywnie i spełniały potrzeby użytkowników wystarczy jedynie ustawić pożądane parametry. Dzięki temu można cieszyć się optymalną temperaturą bez konieczności dorzucania do pieca czy też jego czyszczenia, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej kotłowni. Mimo to jest wiele osób, które boją się ogrzewania gazowego, ponieważ kojarzy się im ono z możliwością wybuchu czy też zatrucia tlenkiem węgla. Choć w mediach co jakiś czas słyszy się o podobnych przypadkach, najczęściej dotyczą one starych i niesprawnych instalacji bądź też zdarzają się z winy człowieka. Tymczasem wystarczy zadbać o podstawy związane z właściwym podłączeniem instalacji i poznać zasady bezpiecznego użytkowania, aby mieć pewność, że ogrzewanie gazowe w żaden sposób nie będzie zagrażało zdrowiu i życiu

Jak twierdzi przedstawiciel sklepu 499.pl, już na etapie budowy domu warto zadbać o takie zamontowanie instalacji, które będzie gwarantowało bezpieczeństwo. Z pewnością nie należy prowadzić przewodów gazowych w fundamentach. Najlepiej, aby rury były prowadzone na zewnątrz ścian i były wykonane ze stali, natomiast instalacja, która znajduje się w domu będzie najbezpieczniejsza, jeśli wykona się ją z miedzi. Trzeba również zadbać o właściwe łączenie oraz zabezpieczenie za pomocą rur osłonowych. Taką inwestycję warto powierzyć sprawdzonej ekipie, będzie to bowiem gwarancja, że wszystkie prace zostaną przeprowadzone właściwie. Ostatecznym potwierdzeniem bezpieczeństwa instalacji jest ich odbiór przez zakład gazowy. 

Planując zakup urządzeń grzewczych warto także sprawdzić, czy posiadają atest i certyfikat zgodności europejskiej CE. Z pewnością należy unikać sprzętów niewiadomego pochodzenia, szczególnie jeśli cechują się podejrzanie niską ceną. Choć tańszy zakup może być kuszący, w przypadku kotłów gazowych może mieć niestety przełożenie na niższy poziom bezpieczeństwa. Jeśli już zdecydujemy się na sprawdzony sprzęt musimy pamiętać także, że to od naszego zachowania w dużej mierze zależy wpływ instalacji na zdrowie i życie. Pod żadnym pozorem nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych, ponieważ instalacja gazowa wymaga przede wszystkim sprawnej wentylacji. Z tego powodu warto regularnie sprawdzać jej drożność. 

Ostatnią czynnością, która jest niezbędna przy instalacji gazowej są regularne przeglądy. Powinny odbywać się one raz w roku i być wykonywane przez osoby z uprawnieniami. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że kocioł działa właściwie.

Podsumowując, ogrzewanie gazowe to ekonomiczne i wygodne rozwiązanie, które jest także w pełni bezpieczne, jeśli uwzględni się wszystkie zalecenia producenta kotłów oraz zasady ich użytkowania.

Rate this post