Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi rozwiązanie, które w ekologiczny i przyjazny użytkownikowi sposób może zastąpić przestarzałą instalację szamba. Jest systemem wygodnym w obsłudze, bezpiecznym i do tego tanim w codziennej eksploatacji. W jaki sposób działa? Jak zbudowana jest konstrukcja oczyszczalni i jak wygląda jej montaż? W poniższym artykule przybliżymy nieco zasady jej funkcjonowania!

Konstrukcja instalacji – jak działa oczyszczalnia?

przydomowych oczyszczalni ścieków najczęściej korzystają gospodarstwa domowe, które z różnych względów nie zostały przyłączone do sieci miejskiej lub też ich podłączenie jest w dalszej perspektywie nieopłacalne. W takich przypadkach samodzielna instalacja oczyszczająca wodę kanalizacyjną ułatwia codzienne funkcjonowanie będąc przy tym bezpieczną dla mieszkańców oraz środowiska alternatywą szamba.

Konstrukcja takiej instalacji może różnić się w zależności od wielkości i przeznaczenia, jednak w każdym systemie znajdują się elementy wspólne, niezbędne do prawidłowego gospodarowania odpadami o takim, a nie innym charakterze. Do oczyszczalni ścieki transportowane są rurociągami. Nieczystości trafią do specjalnego zbiornika, nazywanego osadnikiem gnilnym. To tu zachodzi wstępny proces odsączania stałych zanieczyszczeń, które na skutek większej gęstości trafiają na dno i tam, po odciągnięciu wstępnie oczyszczonej cieczy zaczynają fermentować i rozkładać się do prostszych związków. W tym miejscu warto wspomnieć także o wyborze separatora, to jest elementu, który pozwoli usunąć z pozostałej wody wszelkiego rodzaju osady tłuszczowe, w tym smary, które w innym przypadku mogłyby prowadzić do zapychania się poszczególnych elementów instalacyjnych. Filtry znajdujące się przy wylocie osadnika ułatwiają zredukowanie zanieczyszczenia nawet w granicach 50-60%.

Stałe zanieczyszczenia znajdujące się na dnie zbiornika gnilnego są dalej unieszkodliwiane. Sposób ich rozkładu zależny jest od typu oczyszczalni. Najczęściej wybieranym jest model drenażowy, gdzie ścieki są rozsączane i odciągane do gruntu. Na tym etapie zostają one niemal w 90% unieszkodliwione.

Montaż oczyszczalni w wybranym miejscu

Wielu właścicieli domów, które wymagają przydomowej instalacji ściekowej decyduje się na ograniczenie kosztów poprzez samodzielne zamontowanie oczyszczalni w wybranym miejscu. Chociaż w ten sposób możliwe jest ponoszenie pewnych oszczędności, zawsze warto rozważyć oddanie zarówno projektu, jak i montażu oczyszczalni ścieków w ręce fachowców, którzy zadbają o prawidłową realizację wszystkich prac. To ważne, ponieważ poprawne wykonanie systemu zapewni bezawaryjne działanie przez wiele następnych lat.

Specjalista firmy Hubeny w Kiełpinie podkreśla: Wybudowanie oczyszczalni na działce prywatnej wymaga przede wszystkim wyboru odpowiedniego sposobu oczyszczania – w zależności od zabudowy przestrzeni i warunków gruntowych. Samą oczyszczalnię montuje się od strony wyprowadzonego z domu przewodu kanalizacyjnego. Pod zbiornik i resztę instalacji należy także przygotować wykop i odpowiednio uformować podłoże pod osadnik. Instalatorzy, zgodnie z projektem, składają cały układ w funkcjonalną całość, kontrolując wszystkie elementy łączeniowe. Konieczne jest także przeprowadzenie prób poszczególnych urządzeń napowietrzających oraz szczelności.

Cała instalacja oczyszczalni przydomowej znajduje się pod ziemią. Zostaje ona ostatecznie przysypana. Dostęp do niej gwarantują specjalne włazy z pokrywami, które po zakończeniu prac zostają zrównane z gruntem, przez co są niewidoczne i nie utrudniają normalnego korzystania z powierzchni ogrodu, pozwalają natomiast mieć wgląd w instalację.