Awaryjne sytuacje związane z kanalizacją w domu zawsze zdarzają w najmniej oczekiwanym momencie. Jeżeli jest to standardowe zapchanie, można szybko go usunąć bez większych problemów. Zdarza się jednak, że usterka dotyczy pionu kanalizacyjnego i uszkodzenia rur, a to już zdecydowanie poważniejsza sytuacja. Sprawdź, jak należy działać w takim przypadku i czy można poradzić sobie z taką awarią samodzielnie.

Zlokalizuj usterkę, zanim zaczniesz działać

Nieszczelność rur to jeden z największych problemów, szczególnie w przypadku starszych instalacji. Jeżeli Twoim w domu lub mieszkaniu przecieka pion kanalizacyjny, koniecznością jest zlokalizowanie awarii, aby móc ocenić jak duże są uszkodzenia. Jeżeli nie zrobisz tego dostatecznie szybko, może okazać się, że nieczystości zaczną zalewać pomieszczenia domowe. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeżeli mieszkasz w bloku lub kamienicy. W takim przypadku wycieki mogą zniszczyć nie tylko część lokalu, w którym mieszkasz, ale również mieszkania innych lokatorów.

Wydobywające się z pionu kanalizacyjnego nieczystości mogą nie tylko uszkodzić ściany budynku. Ich opary są również niebezpieczne pod względem zdrowotnym – szczególnie, jeżeli w domu znajdują się małe dzieci. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie — zauważa specjalista z firmy KAN-FIX.

Czy możliwa jest naprawa rur bez ingerencji w strukturę budynku?

Jeszcze kilkanaście lat temu jedyną możliwością w przypadku naprawy rur kanalizacyjnych była konieczność kucia ścian, która wiązała się z ogromnymi kosztami. Obecnie jednak w większości sytuacji można wykonać natryskową naprawę pionów. Jakie korzyści daje ta metoda? Jest to przede wszystkim:

  • oszczędność czasu,
  • możliwość uniknięcia wysokich kosztów,
  • regeneracja przewodów kanalizacyjnych i ich wzmocnienie.

Podstawą tego rozwiązania jest użycie specjalnego polimeru ElastoFlake. Dzięki niemu można bez problemu usunąć pojedyncze lub punktowe uszkodzenia rur. Co więcej, eliminuje się wszelkiego rodzaju rysy, czy pęknięcia. Dzięki temu znacznie zwiększa się wytrzymałość pionów kanalizacyjnych. Jest to zabezpieczenie na przyszłość, które zapobiega niespodziewanym usterkom.

Kto może skorzystać z natryskowego usunięcia usterek instalacji kanalizacyjnej?

Naprawa pionu metodą natryskową to doskonała opcja dla właścicieli domów, którym zależy na wytrzymałości instalacji kanalizacyjnej przez długie lata. Jednak coraz częściej na taką usługę decydują się również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. W tym przypadku ryzyko jest znacznie większe, ponieważ awaria w jednym lokalu może być zagrożeniem dla innych mieszkań. Instalacje są również narażone na znacznie intensywniejszą eksploatację niż w przypadku domu jednorodzinnego. Natrysk za pomocą polimeru stosuje się więc w blokach i kamienicach prewencyjnie jako zabezpieczenie przed ewentualnymi przeciekami i uszkodzeniami.

Rate this post