W budownictwie korzysta się w wielu materiałów, zarówno tych tradycyjnych, typu kamień czy beton, jak i nowoczesnych. Te drugie powstają na bazie osiągnięć technologicznych i wyróżniają się wyjątkowo korzystnymi cechami fizycznymi. Zaliczają się do nich również żywice epoksydowe, które zyskują uznanie jako doskonały materiał na wylewane podłogi. To bardzo funkcjonalne i wytrzymałe posadzki do garażu.

Jak wykonuje się posadzkę wylewaną z żywicy?

Posadzki z żywicy zyskują coraz większe uznanie zarówno wśród wykonawców, jak i użytkowników czy inwestorów. Ich niepodważalną zaleta jest łatwość wykonania, która decyduje również o ostatecznych niższych kosztach. Podłogi wylewane nie wymagają specjalnego przygotowania podłoża, poza jego oczyszczeniem i uzupełnieniem nierówności. Jedyną czynnością przygotowawczą jest gruntowanie. Ponadto doskonale sprawdzają się na niemal każdym podłożu. Wylewkę można wykonać zarówno na surowym betonie, jak i na płytkach. Nie jest też konieczne wcześniejsze poziomowanie, gdyż tę funkcję przejmuje sama masa żywiczna. Jej konsystencja sprawia, że po wylaniu uzyskuje idealną płaszczyznę. Inną cechą związaną z wykonywaniem podłogi wylewanej jest nakład pracy. Żmudne układanie płytek czy parkietu wymaga czasu i staranności. Posadzek z żywicy nie przykleja się, nie mocuje na wpusty ani nie przykręca. Proces ich wykonania polega na wylaniu odpowiednio przygotowanej masy, jej wyrównaniu i utwardzeniu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych powierzchni, gdyż w znacznym stopniu ogranicza czas ich wykonania. Dlatego podłogi żywiczne, które wykonuje forma TQS Flooring, doskonale sprawdzają się zarówno w halach fabrycznych czy magazynach, jak i w pomieszczeniu gospodarczym czy w przydomowym garażu.

Zalety podłogi żywicznej w garażu

Garaż jest pomieszczeniem z definicji przeznaczonym do parkowania samochodu. W domach jednorodzinnych jednak często pełni też inne funkcje – pomieszczenia gospodarczego czy podręcznego warsztatu. Specyfiką tego miejsca jest częsty kontakt z substancjami chemicznymi, a w szczególności z paliwem, olejami i smarami. Są to substancje trudne do usunięcia zwłaszcza z betonowych posadzek. Podłoga żywiczna, która jest alternatywą dla wylewki betonowej ma znacznie więcej zalet, które przemawiają za jej wyborem do garażu. Posadzka żywiczna m.in.:

  • jest odporna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne,
  • dobrze znosi kontakt z wilgocią (można ją zmywać na mokro),
  • nie pyli się podczas eksploatacji,
  • nie wchłania zanieczyszczeń i płynów,
  • jest łatwa do utrzymania w czystości,
  • tworzy jednolitą powierzchnię bez szpar i łączeń – w efekcie nie sprzyja gromadzeniu się brudu i rozwojowi pleśni,
  • jest odporna na zabrudzenia chemiczne,
  • nie wymaga konserwacji,
  • ma większą wytrzymałość na uderzenia niż beton,
  • jest prosta w naprawie.

Zaletą posadzek epoksydowych wykonywanych przez specjalistyczne firmy jest możliwość nadawania powierzchni odpowiedniej struktury. Przykładowo zasypywanie żywicy przed zastygnięciem piaskiem kwarcowym powoduje, że jej powierzchnia nie będzie śliska. Ma to duże znaczenie w przypadku pomieszczeń, w których często dochodzi do rozlania płynów i tłustych substancji. Takim miejscem jest również garaż.