Decydując się na konkretny model drzwi prowadzących do naszego mieszkania, z pewnością weźmiemy pod uwagę zarówno cenę, jak i wygląd, najlepiej współgrający z elementami wystroju. O ile jednak są to czynniki zrozumiale istotne, o tyle powinniśmy się kierować raczej innymi cechami drzwi, takimi chociażby jak zabezpieczenie przed chłodem, hałasem i włamaniami.

Dotyczące każdego z tych aspektów parametry nie są tak wyśrubowane w przypadku drzwi wychodzących na korytarz czy klatkę schodową, w przeciwieństwie do tych instalowanych w elewacji budynku (np. domu jednorodzinnego). Nie zmienia to jednak faktu, że na zewnątrz i tak jest chłodniej, a kradzieże zdarzają się również w blokach, złodzieje zaś najczęściej dostają się do mieszkania właśnie przez nieodpowiednio zabezpieczone drzwi.

Izolacja

Również jeśli chodzi o przenikanie dźwięków, nie jest pożądane, aby te ze środka były słyszalne dla sąsiadów, jak również aby ich kroki w korytarzu niepotrzebnie nas budziły o nieodpowiadających nam porach. Izolacyjność akustyczną drzwi określa się współczynnikiem Rw mierzonym w decybelach. Informacja na ten temat nie zawsze jest jednak podana przez producenta, dlatego warto o to dopytać i upewnić się, że ochrona przed hałasem będzie sięgać ok. 30 dB. Wpływ na nią mają także uszczelki, istotne przede wszystkim z punktu widzenia izolacyjności cieplnej.

Im niższy współczynnik przenikania ciepła U, tym lepsze zabezpieczenie przed chłodem. Może on być różny w zależności od materiału, z którego wykonane są drzwi wejściowe do mieszkania, do wyboru zaś mamy m.in. te z litego drewna i drewniane, ale dodatkowo ocieplone, drzwi z PCV ze stalowym bądź aluminiowym kształtownikiem, drzwi stalowe albo z włókna szklanego. Dla drzwi zewnętrznych współczynnik U nie powinien wynosić mniej niż 2,6, można więc przyjąć, że w przypadku drzwi do mieszkania może on być nieco niższy.

Bezpieczeństwo

Jedną z najważniejszych funkcji drzwi wejściowych jest zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi. O skuteczności w tym zakresie decyduje trwałość materiału i wykonania, a także zastosowanie elementów i rozwiązań uniemożliwiających dostanie się do środka bez użycia klucza, siły albo ostrych narzędzi. – Istotne jest wyposażenie drzwi w przynajmniej dwa zamki wielozastawkowe albo jeden ryglujący wejście w kilku punktach, tzw. wielopunktowy – mówi ekspert z produkującej drzwi firmy Westo. Jeśli ubezpieczamy mieszkanie na okoliczność włamania, warto wypytać ubezpieczyciela dokładnie, jakie ma wymagania dotyczące ochrony drzwi wejściowych. Może to być np. wręg antywyważeniowy, dzięki któremu nie da się ściągnąć skrzydła z ościeżnicy po wycięciu zawiasów, albo elektroniczny zamek na linie papilarne.

Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa domowników, drzwi wejściowe dobrze jest też wyposażyć w sztywną lub łańcuchową zapornicę zezwalającą na uchylenie wciąż przy utrzymaniu blokady, a niezależnie od niej także w judasza. Jeśli wybierzemy wersję lustrzankową, z zewnątrz nie będzie widać zapalonego w mieszkaniu światła ani tego, czy ktoś podchodzi do wizjera. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zestaw szerokokątna kamerka plus ekran, obejmujący znacznie większą przestrzeń przed drzwiami.

Kwestie praktyczne

Na koniec warto przypomnieć o kwestiach czysto technicznych, takich jak chociażby wymiary drzwi. Norma wymaga, aby było to przynajmniej 90 cm szerokości i 200-210 cm wysokości w świetle ościeżnicy, zasadniczo zaś chodzi o to, by nie tylko móc swobodnie przez takie drzwi przechodzić, ale również wnosić np. większe meble. Ważny jest też sposób otwierania drzwi – do wewnątrz albo do zewnątrz. Te otwierane do środka teoretycznie łatwiej staranować, można jednak zamontować zawiasy po wewnętrznej stronie, co uniemożliwi ich podważenie. W przypadku drzwi otwieranych na zewnątrz, ułatwiających ewentualną ewakuację, warto z kolei zastosować zawiasy maskowane. Najistotniejsze, jeśli chodzi o wybór sposobu otwierania drzwi, jest jednak to, czy dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią, której preferowana przez nas opcja będzie wymagać.

[avg] ([per]) [total] vote[s]