Bardzo często radość z zakupu nowego domu jest przedwczesna. Natrafiamy na pewne niemiłe niespodzianki. Jedną z nich jest pękająca ściana. Nie trać głowy i nie panikuj.

Nowe mieszkanie a pękające ściany

Nowe mieszkanie nie jest gwarancją niezawodności. Jeśli nie będziemy o nie dbać czas remontu przyjdzie bardzo szybko. Często jednak nie mamy wpływy na wady konstrukcyjne budynku, które mogą wyjść dopiero po jakimś okresie. Po kilku miesiącach możesz zauważyć błędy sztuki budowlanej. Najczęstszą usterką jest pękająca ściana.

Przyczyny pęknięć

Powodem pękania ścian jest tak zwane osiadanie budynku. Należy przeczekać ten okres. Nie likwiduj pęknięć przez dwanaście miesięcy. To bardzo ważne, aby nie pojawiały się nowe pęknięcia. Chyba nie chcesz, aby twoja walka z pęknięciami trwała w nieskończoność. Po okresie osiadania usuń pęknięcie raz na zawsze. Pamiętaj, że nie jest takie proste jakie się z pozoru wydaje. Zwykłe malowanie to za mało. Pęknięcia należy pokryć szpachlą. Powinno się także zastosować tapetą z włókna szklanego. Na rynku znajdziesz ją w rolkach szerokości 1 m. Zakup razem z tapetą wodorozcieńczalny klej. Po nałożeniu tapety użyj farby gruntującej, a potem farby lateksowej (lub innej nawierzchniowej). Ważne jest, aby farba nawierzchniowa było odporna na ścieranie. Jeżeli wszystko wykonałaś poprawnie po okresie 12 miesięcy, a pęknięcia nadal się pojawiają oznacza to że grunt budynku jest niestabilny.

Plamy i grzyby

Jeśli na ścianach pojawiają się plamy jest to oznaka przecieku z instalacji kanalizacyjnej. Usterki należy jak najszybciej usunąć. Powinieneś osuszyć ściany i nie korzystać z niepoprawnie funkcjonującego systemu wodno-kanalizacyjnego. Na plamę należy nałożyć produkt podkładowy, a następnie zabrać się za malowanie. Jeżeli na ścianie pojawi się jakaś szarość lub czerń z pewnością jest to zagrzybienie. Przyczyną tego stanu rzeczy są zła izolacja termiczna oraz słaba wentylacja. Grzyb można usunąć na sposób chemiczny lub mechaniczny. Sposób usunięcia powinien być zależny od stopnia zagrzybienia. W przypadku lekkiego zagrzybienia, które nie popsuło tynku wystarczy zastosować preparat do usuwania grzybów. Jeżeli pleśń zniszczyła tynk konieczne są czynności renowacyjne tynku. Jeśli problemy ze ścianami pojawiają się bardzo często można poradzić się specjalisty mykologa. Nie tylko w domach starego typu pojawiają się usterki. Przy nowych technologiach w budownictwie jesteśmy narażeni na nowe kłopoty.

Rate this post