Rzadko zdarza się, by konstrukcja wymyślona przez człowieka jednocześnie cieszyła oko i pozwalała zadbać o środowisko naturalne – tak to już jest. Nie znaczy to jednak, że nie zdarza się w ogóle. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są zielone dachy, zdobywające coraz większą popularność w budownictwie, które udanie łączą walory estetyczne z ekologicznymi.

Ogród lub kwietna łąka na dachu? To możliwe!

Właściwie wykonany zielony dach jest piękną ozdobą na dziesiątki lat. Uzyskany efekt zależy od wybranego rodzaju zazielenienia. Intensywny zielony dach przywodzi na myśl tradycyjny ogród. Można zasadzić na nim kwiaty i krzewy, a przy odpowiedniej grubości warstwy wegetacyjnej nawet drzewa. Jego wadą jest jednak ciężar – jeden metr kwadratowy intensywnego zielonego dachu waży kilkaset, a nawet ponad tysiąc kilogramów. Z tego względu na wielu budynkach nie można pozwolić sobie na jego montaż. Ponadto roślinność porastająca taki dach wymaga intensywnej pielęgnacji, podobnie jak klasyczny ogród.

O wiele łatwiejsze do wykonania są ekstensywne zielone dachy. Ekstensywne zazielenienie dachowe przywodzi na myśl naturalne, niewykorzystywane powierzchnie. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich komponentów jeden metr takiego dachu może ważyć zaledwie kilkadziesiąt kilogramów, więc zazwyczaj można go zainstalować na istniejącym budynku – wyjaśnia pracownik firmy Green Flor z województwa podlaskiego, która zajmuje się hurtową sprzedażą materiałów na ekstensywne zielone dachy. Rośliny porastające ekstensywny zielony dach, takie jak trawy, zioła, mchy czy rozchodniki, charakteryzują się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Są w dużym stopniu samowystarczalne, więc nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji. Poszczególne gatunki rozchodników kwitną kwiatami o różnych barwach, które dodatkowo zmieniają kolor w zależności od pory roku. Dzięki temu dach wygląda inaczej wiosną, inaczej latem, a jeszcze inaczej jesienią.

Liczne korzyści ekologiczne zielonych dachów

Walory estetyczne to jednak nie wszystko. Zielony dach, niezależnie od rodzaju, zapewnia szereg korzyści ekologicznych. Rośliny porastające dach filtrują pyły zawieszone w powietrzu oraz przetwarzają dwutlenek węgla w tlen. Ponadto, wespół z warstwą substratu, gromadzą wodę deszczową. Nie tylko ją oczyszczają, ale również opóźniają jej odpływ do kanalizacji, co pozwala ustabilizować poziom wód gruntowych. Zielone dachy mają też zdolność do obniżania temperatury otoczenia. Jest to szczególnie ważne w przestrzeni miejskiej, gdzie tworzy się zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Zazielenienia dachowe są w stanie niwelować jego negatywne konsekwencje. W końcu zielony dach tworzy przestrzeń życiową dla roślin i zwierząt. Przyciąga różne gatunki ptaków i owadów, co wpływa na zwiększenie bioróżnorodności.

Czytając o licznych zaletach zielonych dachów, zarówno ozdobnych, jak i środowiskowych, nietrudno dojść do wniosku, że ich rosnąca popularność to niezaprzeczalnie pozytywne zjawisko. Tak, to prawda, nie ma tu żadnego haczyka! Wraz z rosnącą liczbą zielonych dachów przestrzeń miejska zbliża się do natury, jednak nadal pozostaje miastem, ze wszystkimi jego wygodami, z którymi trudno byłoby nam się rozstać.

Rate this post