Powrót do naturalnych surowców to wyjątkowo mocny trend w aranżacji wnętrz. Niemal każde mieszkanie czy dom może nabrać unikatowego charakteru dzięki zastosowaniu takich materiałów jak kamień czy drewno. Ten ostatni w każde pomieszczenie wprowadzi ciepło i przytulność. Natomiast kamień, dzięki swoim właściwościom i skojarzeniu z wyjątkowo silnym i trwałym surowcem, stanowi idealne wyjście dla uzyskania wnętrza klasycznie pięknego i ponadczasowego.

Popularność kamienia

Częste i chętne wykorzystywanie kamienia przez projektantów i architektów to właściwie nic nowego. Ta sympatia jest w pełni uzasadniona – żaden inny materiał nie wyróżnia się tak dużą ilością zalet i możliwości, jakie daje jego zastosowanie. Korzyści płynące z kamiennych wykończeń to bogactwo kolorów, wzorów i faktur. Dzięki doborowi odpowiedniego surowca można je dopasować praktycznie do każdego stylu aranżacji przestrzeni. Od wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych, po te klasyczne lub królewskie – przekonuje specjalista firmy Granimex. Ściany obłożone kamieniem cechuje trwałość oraz solidność. Prezentują się niezwykle dostojnie, zwracają na siebie uwagę, ale z drugiej strony idealnie wkomponowują się w otaczające je inne elementy architektury wnętrza – dodaje.

Do najbardziej popularnych kamieni dekoracyjnych należą granit, łupek, trawertyn oraz marmur. O ile ten pierwszy praktycznie nie wymaga żadnej pielęgnacji, o tyle pozostałe należy odpowiednio zaimpregnować oraz poddawać renowacji co kilkanaście lat. Przy odpowiedniej konserwacji nawet mniej odporny na uszkodzenia kamień zastosowany w domu może służyć całym pokoleniom.

Granit czy marmur – co wybrać?

Jak wspomniano wcześniej, granit cechuje dużo większa trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia niż ma to miejsce w przypadku marmuru. To dużo twardsza skała, z tego względu nie przyswaja tak chętnie brudu, kurzu i innych substancji z otoczenia, pozostając niezmiennie piękną praktycznie przez cały czas. Marmur cechuje się niepowtarzalną i klasyczną urodą, ale aby się nią cieszyć, należy dbać o jego odpowiednią konserwację. Stopień miękkości kamienia sprawia, że szybko przyswaja on substancje, które na niego oddziałują oraz łatwo poddaje się działaniu wilgoci. Z tego względu marmurowe dekoracje i schody niechętnie stosuje się w ogrodach, w łazienkach i kuchniach. Doskonale sprawdzą się natomiast w salonie, pokoju gościnnym czy jadalni.

Nieograniczone możliwości

Pozornie toporny i ciężki kamień to tak naprawdę wyjątkowo plastyczny materiał pozwalający na stworzenie pięknych przedmiotów i elementów dekoracji każdego wnętrza. Pojedyncza ściana w całości wykonana z kamienia robi duże wrażenie i nadaje charakteru każdemu pomieszczeniu. Marmur lub granit można z powodzeniem zastosować na podłodze, a nawet jako wykończenie prysznica (ze względów opisanych wyżej, w łazience lepiej sprawdzi się granit). Kamienne blaty i parapety będą odporne na zarysowania i dodadzą uroku w kuchni czy pokoju gościnnym. Marmurowy lub granitowy stół w jadalni stanie się podstawą dla stworzenia klasycznie pięknego wnętrza. Wrażenia mogą dopełnić kamienne detale – ramki, obudowy zegarów, szkatuły, misy, wazony i rzeźby.

Sam marmur i granit charakteryzują się takim bogactwem kolorów i faktur, że wykonane z niego przedmioty i elementy dekoracji idealnie odnajdą się w każdym wnętrzu. Proste i czyste linie minimalistycznych pomieszczeń, te przytulne i tradycyjne oraz takie urządzone z przepychem zyskają jeszcze więcej charakteru, wzbogacone o ponadczasową urodę tego naturalnego surowca – podsumowuje specjalista z firmy Granimex.