Nowoczesne kominy wyposażone są w żaroodporne wkłady kominowe. Stanowią one jedyny element komina, który ma bezpośredni kontakt ze spalinami. Ważne jest, aby tego rodzaju wkład był przede wszystkim trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, co pozwoli na jego długotrwałe wykorzystywanie. Dobry wkład kominowy zapewnia także odpowiedni poziom bezpieczeństwa i funkcjonalności. Aby dobrać go właściwie, musimy zwrócić uwagę także na jego kształt.

Funkcje wkładów kominowych

Większość profesjonalistów montujących wkłady kominowe pracuje wyłącznie z produktami sprawdzonych firm. Tylko wówczas uzyskujemy bowiem pewność, że wkład kominowy spełni wszelkie wymagania – zarówno projektowe, jak i funkcjonalne oraz związane z bezpieczeństwem. Wysoko cenione są zwłaszcza wkłady firmy Itek-Polska. Oferowane przez nią wkłady występują w dwóch kategoriach – kwasoodpornych oraz żaroodpornych. Wszystkie je łączy jednak niezwykła trwałość, co sprawia, że są bardzo popularne. Każdy z wkładów kominowych spełnia zasadniczo kilka podstawowych funkcji. Musi przede wszystkim nie pozwalać na wydostawanie się spalin poza jego obręb, zachowując pełną szczelność w warunkach pracy. Wkład kominowy powinien także chronić przed zamakaniem poprzez odprowadzanie skroplin na zewnątrz komina. Nie może się także odkształcać pod wpływem temperatury lub sił mechanicznych. Dobry wkład kominowy nie utrudnia także konserwacji oraz przeglądów komina, pozwalając przy tym na dowolną regulację i dostosowanie układu kominowego do potrzeb danego projektu. Jeśli wkład kominowy zostanie odpowiednio dobrany, zmniejsza także bezwładność cieplną całego komina.

Wkład owalny – kiedy jest potrzebny?

Wkłady owalne znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w przypadku kominów, których przekrój jest prostokątny. W ten sposób wkład kominowy wykorzystuje znaczną część światła komina, która w przypadku zastosowania standardowego wkładu byłaby po prostu zmarnowana. Wkład kominowy owalny przydaje się zwłaszcza przy remontach starych kominów, które bardzo często mają właśnie przekrój prostokątny. Może on ponadto stanowić jedyny ratunek przed tak zwanym frezowaniem komina. O frezowaniu komina możemy mówić wówczas, gdy konieczne jest jego mechaniczne poszerzenie w celu zamontowania wkładu kominowego o odpowiednich parametrach, gwarantującego odpowiednią wydajność odprowadzania spalin. Jeśli wykorzystamy wkład owalny, zajmujący większą część światła komina i tym samym o wysokim poziomie wydajności, frezowanie może nie być konieczne.

[avg] ([per]) [total] vote[s]