Izolacja fasadowa to istotna rzecz przy budowie każdego domu. Ma stanowić ochronę przed śniegiem, wiatrem, deszczem czy gradem. Ponadto ma ochronić przed utratą ciepła. Sprawdź zatem, jak wykonać prawidłowy montaż izolacji fasadowej.

Przygotowanie podłoża na montaż izolacji

Montaż izolacji fasadowej to inwestycja na przyszłość. Czynność jest pracochłonna i bardzo ważna dla dobra domu i jego mieszkańców. Zainstalowanie termoizolacji ma nam służyć na bardzo długi czas bez konieczności nieustannych remontów. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed pracą właściwą, jest przygotowanie podłoża. Powinno ono być nośne, stabilne oraz suche. Na podłożu nie mają prawa znajdować się wszelkie zanieczyszczenia takie jak sadza, kurz czy tłuszcze. Wszystko należy uprzątnąć na samym początku. Przyczepność musi być idealna. Nie pozwól, aby zaniedbania początkowe zniszczyły efekt Twojej całej pracy. Zachowaj przede wszystkim równość podłoża. Użyj do tego poziomice.

Przyklejanie

Przyklejenie płyt izolacyjnych można wykonać dopiero po bardzo dokładnym przygotowaniu podłoża. Używaj mas klejowych dobrej jakości. Metodologia przyklejania płyt może być różna. Zasadniczo są dwie metody: grzebieniowa lub punktowa. Tę drugą stosuje się w przypadku krzywego podłoża. Zaprawę nanosi się po obwodzie płyty oraz w samym środku. Nierówności nie mogą być jednak większe niż 10 mm. W metodzie grzebieniowej stosuje się tzw. pacę zębatą. To metoda, która doskonale nada się na podłoża równe. Pamiętaj, że w celu rozprowadzenia kleju należy przycisnąć płytę do ściany i przesunąć ją lekko. Jeśli chodzi o sposób układania płyt termoizolacyjnych, jest tylko jedna poprawna metoda: od dołu do góry.

Mocowanie

Trzecim ostatnim etapem jest mocowanie za pomocą kołnierzy dociskowych. Pamiętaj jednak, że między drugim a trzecim etapem pracy musisz zachować przerwę technologiczną. Powinna ona trwać 24-48 godzin. Po odczekaniu tego okresu można zabrać się za mocowanie. Na początku należy nawiercić podłoże. Zwróć uwagę na rozmiary łączników. Nie pomyl się w pomiarach. Następnie trzeba wkręcić lub wbić dany łącznik. Pamiętaj o odpowiedniej liczbie łączników. Jest ona zależna od strefy siły wiatru, wysokości budynku, rodzaju materiału termoizolacyjnego oraz ciężaru układu ociepleniowego. Liczba łączników nie może być mniejsza niż 4 sztuki na metr kwadratowy. Większą liczbę łączników powinno się zastosować przy narożnikach.