Budowa domu jest poważną decyzją, która nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. Dlatego też, zanim wybierzesz określony projekt, zawsze sprawdź różne technologie budowlane – to od nich zależy nie tylko solidność budynku, ale również twój komfort i koszty utrzymania.

Stosowane w budowie domów jednorodzinnych materiały są coraz nowocześniejsze – dzięki nim można szybko wznieść budynek, który posłuży na lata, a przy tym również nie będzie drogi w eksploatacji. To właśnie na koszty utrzymania warto zwrócić szczególną uwagę, ponieważ posiadanie własnego domu to znacznie wyższy koszt niż mieszkania. Trzeba też pamiętać o ciągle rosnących kosztach mediów, w tym ogrzewania oraz prądu.

W związku z powyższym warto wziąć pod uwagę dom ekologiczny – taki, który będzie pozwalał na zminimalizowanie ilości zużytej energii. Przykładowo dom wybudowany w konwencjonalnej technologii w ciągu roku wymaga około 120 kWh energii na metr kwadratowy, z kolei w przypadku domów pasywnych to tylko około 15 kWh, wobec tego różnica jest ogromna.

Domy ekologiczne zużywają mniej energii nie tylko dlatego, że są dobrze zaizolowane, ale również mają specjalnie ukształtowaną bryłę, są zorientowane w określonym kierunku, także wiele z nich korzysta z odnawialnych źródeł energii.

Oczywiście, są też minusy, ponieważ dom ekologiczny jest droższy w wybudowaniu ze względu na lepszą jakość materiałów, a także w wyposażeniu, ponieważ na przykład zamiast kopcącego pieca węglowego instaluje się w nim nowoczesne urządzenia grzewcze, przykładowo pompy ciepła z rekuperacją, panele słoneczne. Warto jednak potraktować te koszty jako inwestycję, która będzie mogła zwrócić się po jakimś czasie – także pozwalającą na mniejsze obciążenie środowiska naturalnego.

Dom ekologiczny pozwoli na najwyższe oszczędności tylko wtedy, gdy zostanie wykonany przez specjalistów w tym zakresie. Dzisiaj w Polsce działa coraz więcej firm, które zajmują się realizacją domów ekologicznych dla swoich klientów – od wykonania projektu aż do wykończenia wnętrza.