Okna dachowe stanowią jeden z najprostszych sposobów oświetlenia pomieszczeń, które znajdują się na poddaszu użytkowym. O tym jaki będzie ich rodzaj oraz gdzie zostaną umieszczone należy zdecydować jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Podczas dokonywania wyboru warto postawić na okna wysokiej jakości.

Okna ważnym elementem

Okna stanowią jedne z ważniejszych elementów wykończenia domu i każdego innego budynku. Muszą być szczelne, a co się z tym wiąże, wykonane z materiałów wysokiej jakości. Zasada ta dotyczy też okien dachowych, ponieważ te mają szczególny wpływ na ilość ciepła wewnątrz domu.

Okna dachowe można wybierać spośród kilku rodzajów. Najpopularniejsze są te obrotowe, otwierające się wokół osi obrotu, w połowie do swojej wysokości. Do pozostałych rodzajów tego typu okien zaliczają się okna uchylno-obrotowe, wyłazowe oraz balkonowe, będące rozwiązaniem oryginalnym.

Jakość ma znaczenie

Choć okna dachowe w większości przypadków wizualnie są podobne, to jednak mogą odróżniać się od siebie parametrami termoizolacyjności i akustyki. Istotne są też różnice w konstrukcji, systemach bezpieczeństwa i termoizolacji, rodzajach zastosowanego pakietu szybkowego i dodatkowym wyposażeniu. Wszystkie te elementy decydują o komforcie użytkowania okien dachowych – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę DACHLUX.

Niektórzy producenci okien dachowych, tacy jak firma FAKRO, wprowadzają podział na klasy, który pomóc ma w identyfikacji jakości danego produktu. Dzieli ona więc okna na klasę:

  • Standard – produkty wchodzące w jej zakres spełniają podstawowe funkcje, takie jak doświetlanie wnętrza naturalnym światłem i możliwość przewietrzenia poddasza, posiadają dobre parametry termoizolacyjne oraz wysoką jakość akustyczną, wykorzystywane są w budownictwie, wyróżniają się atrakcyjnymi cenami,
  • Profi – okna z tej kategorii odznaczają się lepszymi parametrami i wyższą funkcjonalnością, cechuje je większa oszczędność energii cieplnej, większe bezpieczeństwo antywłamaniowe i użytkowe, a także rozwiązania dające możliwość efektywnego oraz optymalnego wietrzenia poddasza, są stosunkowo niedrogie,
  • Lux – ten standard określa okna najwyższej jakości, charakteryzujące się wyjątkową funkcjonalnością pod względem konstrukcyjnym i użytkowym; posiadają unikalne rozwiązania wyróżniające je na rynku światowym, a wiele z nich chronionych jest patentami, są funkcjonalne, a ich użytkowanie jest komfortowe, mają też najlepsze współczynniki termoizolacyjności.

Dlaczego wybrać okna Lux

Okna typu Lux zapewniają wysokie bezpieczeństwo, estetykę i łatwość obsługi, dzięki czemu zalicza się je do produktów najwyższej klasy, spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Warto się na nie zdecydować, ponieważ są to okna unikatowe i innowacyjne, często niedostępne w ofertach innych producentów.