Systemy zasilania awaryjnego to układy urządzeń, które są nieocenionym źródłem energii elektrycznej. Wykorzystywane są najczęściej w dwóch celach: aby zapobiec negatywnym skutkom przerw w dostawie prądu, a także, aby zasilić urządzenia elektryczne w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do energii (na przykład podczas plenerowych eventów). Niektóre rodzaje systemów zasilania awaryjnego są jednak uznawane za lepsze niż inne.

Zasilacz awaryjny – UPS

Zasilacz awaryjny, zwany również bezprzerwowym lub UPS, to urządzenie wyposażone w akumulator, którego głównym zadaniem jest podtrzymanie napięcia w razie zakłóceń w dostawie prądu. To bardzo popularny sprzęt, w który niezwykle często wyposaża się nowoczesne komputery. Zasilacz UPS potrafi podtrzymać działanie urządzenia (lub kompleksu urządzeń, jeśli mowa o zasilaczu centralnym) nawet przez kilkadziesiąt godzin, choć częściej będzie to okres krótszy (od kilku minut do kilku godzin).

Agregat prądotwórczy

Natomiast agregat prądotwórczy (spalinowy) to autonomiczne urządzenie generujące prąd poprzez przetwarzanie paliwa – w przeciwieństwie więc do zasilacza UPS, który działa tak długo, jak pozwala na to pojemność jego akumulatora, agregat prądotwórczy może pracować przez niemal nieograniczoną ilość czasu, oczywiście, dopóki dostarczane jest paliwo.

Agregaty należą do urządzeń kosztownych, dlatego pozostają poza zasięgiem finansowym większości osób. Istnieją jednak przedsiębiorstwa oferujące wynajem agregatów prądotwórczych ze względu na ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi. Firmy te zajmują się również transportem oraz obsługą generatorów.

Do mankamentów tego rozwiązania prądotwórczego należy fakt, że energia produkowana przez agregat bywa ogółem gorszej jakości niż ta dostarczana przez UPS. Największym jednak minusem jest to, że uruchomienie agregatu nie jest natychmiastowe, jak w przypadku UPS, ponieważ potrzeba czasu, by urządzenie wytworzyło potrzebną energię, a to oznacza przerwę w zasilaniu, która może mieć poważne konsekwencje dla pracujących urządzeń.

Układ hybrydowy agregat/UPS

Wielu specjalistów w branży zgadza się, że połączenie ze sobą agregatu prądotwórczego z zasilaczem UPS w układzie hybrydowym wyposażonym w automatykę jest najlepszym rozwiązaniem zasilania awaryjnego. Ekspert od agregatów prądotwórczych, współpracujący z firmą AGAR-Power z Łodzi, wymienia następujące zalety:

Układ hybrydowy agregat/UPS łączy w sobie zalety obu rozwiązań zasilających, dzięki czemu zniwelowane zostają ich wady. To idealne połączenie: zasilacz UPS gwarantuje bezawaryjne podtrzymanie napięcia w każdych okolicznościach i natychmiastową reakcję na ewentualne nieprawidłowości w dostawie prądu, natomiast agregat ma czas na rozruch i stanowi niemal niewyczerpalne źródło energii.

Takie urządzenie posiada wystarczająco dużo mocy, by zabezpieczać nie tylko pojedyncze urządzenia, ale nawet całe budynki. Dzięki automatyce stosowanej w takim układzie urządzenie samo dokonuje przełączenia między pobieraniem energii z sieci a zasilaniem z systemu awaryjnego. Przy tym należy podkreślić, że prawidłowa konfiguracja urządzeń w układzie hybrydowym jest kluczowa, by jego funkcjonowanie było zadowalające.

Rate this post