Drewno nadaje wnętrzom ciepła i uroku. Odeszliśmy już od drewnianych boazerii, jednak wciąż stawiamy na drewniane meble i schody, by pomieszczenia nie wyglądały chłodno i surowo. Jakie zalety mają tradycyjne drewniane schody oraz czym różnią się od schodów metalowych lub żelbetowych? Dlaczego warto je wybrać do swojego domu?

Zalety drewna

Drewno ma w sobie wiele uroku, ponieważ jest naturalnym materiałem, zdrowym dla środowiska i ekologicznym. Pasuje  do każdego wnętrza, niezależnie od tego, jaką wybieramy aranżację. Pięknie łączy się z innymi materiałami, dlatego zarówno amatorzy ciepłych, jak i chłodnych tonacji znajdą odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Balustrady mogą być wykonane z drewna lub metalu, mogą posiadać gęsto ułożone szczeble lub mieć formę przeszklonych ram. Po drewnianych schodach możemy z powodzeniem chodzić boso, ponieważ są nie tylko przyjemne w dotyku, ale i ciepłe, w porównaniu do schodów wykonanych z innych materiałów. Możemy wybierać wśród gatunków drewna, które różnią się od siebie kolorem, strukturą słojów i twardością. Schody drewniane można wykonywać na każdym etapie wykańczania naszego domu. Ich konstrukcja jest lekka, a więc nie obciąża ani stropu, ani podłogi. Dzięki specyfice drewna, łatwości nadawania mu kształtów, schody mogą mieć designerski wygląd. Bardzo ciekawe rozwiązania możemy podpatrzeć na stronie firmy Wróblewski Design z Kalisza, która wykonuje zarówno schody tradycyjne, kręte, jak i nowoczesne.

Drewno w porównaniu z innymi materiałami

Alternatywą do schodów drewnianych są schody żelbetowe oraz stalowe. Schody żelbetowe należy wznosić razem z innymi elementami domu. Wykonawca musi przygotować szalunek, zbrojenie, a na koniec ułożyć mieszankę betonową, która wymaga pielęgnacji. Schody żelbetowe są masywne i dopiero wykończenie nadaje im ładny wygląd. Trudno buduje się schody, które mają skomplikowany kształt. Lżejszą alternatywą dla żelbetu jest stal, która kojarzy nam się jednak głównie z wnętrzami budynków użyteczności publicznej. Nie wkomponuje się w dobrze w tradycyjny, ciepły dom. Stalowe schody są zimne w dotyku, a kiedy po nich chodzimy, nie tłumią naszych kroków. Zarówno schody żelbetowe, jak i stalowe, w porównaniu z drewnianymi są znacznie mniej sprężyste. Upadające na nie przedmioty szybciej ulegają zniszczeniu, a nasze stopy szybciej się męczą. Schody stalowe dodatkowo stanowią duże niebezpieczeństwo w razie pożaru, ponieważ błyskawicznie nagrzewają się do wysokich temperatur i uniemożliwiają ucieczkę.

[avg] ([per]) [total] vote[s]