Systemy suchej zabudowy zdobywają coraz większą popularność w dziedzinie wykańczania wnętrz. Czym jest sucha zabudowa i jakie są jej zalety – tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Na czym polegają systemu suchej zabudowy?

– Suchą zabudową nazywamy te metody konstruowania oraz wykańczania obiektów budowlanych, które nie wymagają użycia tak zwanej wody zarobowej – wyjaśnia specjalista firmy Jumar IIWoda niezbędna jest w wielu procesach budowlanych, między innymi wiązania betonu, tynku gipsowego, szlichty. Zamiast nich do łączenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych używa się między innymi klejów oraz łączeń mechanicznych (gwoździ, śrub, kotw). Niegdyś najpowszechniej stosowanym materiałem do suchej zabudowy były deski oraz materiały drewnopochodne, np. płyty wiórowe i pilśniowe, sklejki – obecnie ich miejsce zajęły takie rozwiązania gotowe płyty gipsowo-kartonowe, panele PCV, szkło, styropian oraz wiele innych.

Jakie są zalety systemów suchej zabudowy?

Systemy suchej zabudowy posiadają bardzo wiele zalet, które sprawiają, że rozwiązania te znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie w budowie i wykańczaniu wnętrz. Wynikają one przede wszystkim z wyeliminowanie potrzeby wykorzystania wody zarobkowej. Dzięki temu możliwe jest:

  • Skrócenie przerw technologicznych między poszczególnymi etapami budowy – wykorzystanie materiałów rozrabianych wodą wiąże się z koniecznością odczekania, aż materiały te zwiążą się do końca i wyschną. Niekiedy może to trwać nawet około miesiąca, w tym czasie niemożliwe jest przeprowadzenie kolejnych etapów budowy. Zastosowanie systemów suchej zabudowy pozwala uniknąć tak długich przerw, co oczywiście owocuje znacznym skróceniem czasu prac i wcześniejszym oddaniu budynku do użytku
  • Możliwość przeprowadzania prac w utrudnionych warunkach – elementy suchej zabudowy możemy montować nawet w ujemnych temperaturach, zimą i przy braku ogrzewania. Nie ma żadnego ryzyka, że materiały nie zwiążą się tak jak powinny lub ulegną zniszczeniu z powodu zamarzającej wody
  • Prostota montażu – montażem systemów suchej zabudowy nie musi zajmować się profesjonalna ekipa budowlana, możemy zająć się tym sami, potrzebujemy jedynie czasu, odpowiednich narzędzi i nieco umiejętności technicznych. Generalnie montaż jest dużo szybszy, czystszy i tańszy od wykańczania wnętrza tradycyjnymi, mokrymi metodami.
  • Pełnowartościowe wykończenie wnętrza – mimo, że systemy suchej zabudowy są bardziej przystępne i wygodniejsze w montażu, pod względem parametrów technicznych w niczym nie ustępują metodom z wykorzystaniem wody zarobkowej.